Ciężko przecenić znaczenie jej posiadania. Naprawdę ciężko. Właściwie, prawdopodobnie jest to niemożliwe. Czysta woda zmienia niemal wszystko.
Strumień korzyści
Zacznijmy od spraw oczywistych. Dostęp do czystej wody i kanalizacji oznacza możliwość uniknięcia narażenia na liczne choroby. Każdego roku miliony ludzi umiera z powodu chorób wywołanych niedoborem wody, nieodpowiednią jakością kanalizacji i higieny. Obok zapalenia płuc biegunka jest główną przyczyną śmierci wśród dzieci poniżej piątego roku życia.
Niska jakość kanalizacji oraz zanieczyszczona woda powodują niemal 20% przypadków śmierci w miejscu pracy (pdf, 450Kb). Wynikające z tego straty produkcyjne wynoszą każdego roku ok. 260 miliardów CHF.

Jednak korzyści wynikające z posiadania w społeczności źródła czystej wody sięgają o wiele dalej. Kobiety i dziewczęta, które nie muszą pokonywać każdego dnia wielu kilometrów, aby przynieść wodę, mają więcej czasu na naukę. Wzrasta poziom alfabetyzacji. Zaś gdy szkoły budują porządne toalety, dziewczęta spędzają więcej czasu w szkole, a mniej w domu.
ONZ szacuje, że każdy frank szwajcarski zainwestowany w dostęp do wody oraz kanalizacji przynosi 4 CHF zwrotu. Dlatego właśnie inwestowanie w tym obszarze jest tak dziewczęta spędzają więcej czasu w szkole skutecznym sposobem na tworzenie silniejszych, odporniejszych na choroby społeczności.
Łączenie społeczności
Na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Afryce Zachodniej 63% ludności nie posiada dostępu do kanalizacji. Ludzie często muszą pokonywać pieszo kilka kilometrów, aby nabrać wody, która może nawet nie nadawać się do picia. Korzystają także z niehigienicznych wspólnych toalet pod gołym niebem.
Międzynarodowa Federacja Towarzystwa Czerwonego Krzyża (IFRC) działa na całym Wybrzeżu Kości Słoniowej. Jej celem jest szerzenie dostępu do czystej wody, kanalizacji i higieny dla jak największej liczby ludności.
Jako najstarszy partner korporacyjny IFRC, Nestlé pomogło w ostatnich 10 latach w zaopatrzeniu w czystą wodę i dostęp do kanalizacji niemal 110 000 osób w społecznościach zajmujących się uprawą kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Bardzo ważny element podjętych działań stanowiła również edukacja. Od 2007 roku założono ponad 200 lokalnych komitetów ds. zaopatrzenia w wodę i kanalizacji oraz 93 szkolne kluby higieny.
Ich członkowie promują higienę w swoich społecznościach. Uczą ludzi, jak bezpiecznie przechowywać wodę, jak budować bezpieczne sanitariaty oraz pokazują dzieciom jak prawidłowo myć ręce. Czasami to właśnie najprostsze rozwiązania przynoszą największe efekty.
„Nasze wnuki nie będą cierpieć...”
Adjoua jest 55-letnią wdową z wioski Ndri Koffikro na południu Wybrzeża Kości Słoniowej. Wspomina, że jeszcze gdy była dziewczyną, największym marzeniem jej społeczności był dostęp do bezpiecznej wody pitnej. Tradycyjnie mieszkańcy czerpali wodę ze stawów i rzeki, znajdujących się w lesie dwa kilometry od wioski.
Zanim IFRC wybudowała w wiosce punkt wodny, organizacja upewniła się, że członkowie społeczności będą nim skutecznie zarządzać. Komitet zarządzający złożony z sześciu kobiet i dwóch mężczyzn z wioski nadzoruje obsługę i konserwację punktu wodnego oraz zajmuje się kontami, na które wpływają przychody ze sprzedaży wody. Gwarantuje, że inwestycja poczyniona w punkt wodny będzie trwać przez pokolenia.
„Teraz ja i członkowie mojej społeczności będziemy mieć więcej czasu i energii, aby zajmować się naszymi rodzinami oraz uprawą roli” - mówi Adjoua. „Nasze wnuki nie będą cierpieć tak, jak my”.
Bezpieczna woda oraz lepsza higiena zdejmują z rodzin część obciążenia związanego ze złym stanem zdrowia oraz sprawiają, że kobiety mają więcej czasu na zarabianie własnych pieniędzy. Koniec korzystania ze wspólnych toalet na świeżym powietrzu oznacza, że ludzie są bezpieczniejsi - zwłaszcza w nocy - zaś ziemia czystsza, a uprawy zdrowsze.
Znaczący postęp
Około 768 milionów ludzi wciąż nie ma dostępu do ulepszonego źródła wody pitnej
, 40% spośród nich mieszka w Afryce Subsaharyjskiej. Pomimo, że wciąż pozostało wiele do zrobienia, to jednak znaczny postęp został już poczyniony.

Program działa z powodzeniem na Wybrzeżu Kości Słoniowej, następna faza rozpoczęła się także w Ghanie, gdzie kopane są studnie. Do końca 2017 roku ponad 76 000 osób w społecznościach zajmujących się uprawą kakao, z którymi Nestlé współpracuje, będzie miało lepszy dostęp do czystej wody oraz kanalizacji.
Natomiast w Etiopii inicjowany jest podobny projekt mający na celu poprawę dostępu do czystej wody w społecznościach zajmujących się produkcją kawy oraz mieszkających w pobliżu fabryk Nestlé.
Zapewniając podstawową wiedzę z zakresu higieny oraz czystą wodę, program IFRC gwarantuje trwałość wynikających z niego korzyści dla zdrowia.