Sort by
Sort by

Roślinna dieta pomaga zrzucić zbędne kilogramy

Stosowanie diety wegetariańskiej powoduje spadek wagi, nawet przy braku ćwiczeń oraz przeliczaniu kalorii. Potwierdza to nowa metaanaliza, opublikowana w internetowej wersji czasopisma „Akademia Odżywiania i Dietetyki”. Przeciętny człowiek, stosujący ten plan żywieniowy, jest w stanie schudnąć ok. 5 kg. Przegląd stwierdził nawet, że ludzie o większej wadze początkowej, w rezultacie chudną jeszcze bardziej. Znaczące rezultaty odnotowywane są wśród mężczyzn oraz osób starszych.

Pracownicy naukowi z Komitetu Medyków przeanalizowali 15 wyników badań, przeprowadzonych na uczestnikach z Finlandii, Norwegii, Polski, Hiszpanii, Szwecji oraz Stanów Zjednoczonych. Cykle odbywały się w zróżnicowany sposób, od czterotygodniowych aż po dwuletnie. Średni spadek wagi wyniósł 5 kg, przy 44-tygodniowym okresie stosowania.

Uniwersalna rada dla wszystkich to fakt, że roślinna dieta pomaga tracić na wadze bez liczenia kalorii oraz drastycznego zwiększania aktywności fizycznej – zapewnia Neal Barnard, inicjator badań, przewodniczący Komitetu Medyków oraz stowarzyszony profesor medycyny na Uniwersytecie Medycyny i Zdrowia im. Georga Washingtona. – Mamy nadzieję, że praktycy usług medycznych zwrócą na to uwagę i będą zalecać pacjentom zmianę podejścia w walce o utratę kilogramów i zdrowie – dodaje.

Więcej niż 1,4 miliarda dorosłych na całym świecie cierpi na nadwagę, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia cukrzycy, chorób serca, zapaleń kostno-stawowych oraz niektórych form raka.

Jeżeli masz nadwagę, to dzięki utracie już 5-10% masy twojego ciała, oddalasz od siebie zagrożenie zachorowania na cukrzycę oraz schorzenia układu krążenia – mówi Susan Levin, autorka licznych publikacji naukowych, Dyrektor ds. Edukacji Odżywiania w Komitecie Medyków. – Wraz ze spadkiem kilogramów zauważysz, jak ciśnienie, poziom cukru we krwi, trójglicerydy oraz cholesterol zaczną kształtować się ku normie.

Źródło: http://www.prweb.com/releases/2015/01/prweb12462721.htm