Sort by
Sort by

Kofeina usprawnia pracę naczyń krwionośnych

Według badań zaprezentowanych podczas tegorocznej sesji naukowej American Heart Association, kofeina może poprawić pracę naczyń krwionośnych. Badania przeprowadzone na 27 zdrowych osobach dorosłych wykazały, że wypicie filiżanki kawy z kofeiną korzystnie wpływa na przepływ krwi w palcu.

U osób pijących kawę z kofeiną zaobserwowano 30% wzrost przepływu krwi, który utrzymywał się średnio przez 75 minut, w porównaniu do osób, które piły kawę bezkofeinową. To daje nam wskazówkę, jak kawa może przyczynić się do poprawy pracy układu sercowo-naczyniowego – mówi dr Masato Tsutsui, główny badacz, kardiolog oraz profesor na Wydziale Farmakologii na Uniwersytecie w Okinawie w Japonii.

Obecnie powstaje coraz więcej badań na temat kawy. Poprzednie analizy wykazały, że picie tego najczęściej spożywanego na świecie napoju obniża ryzyko zgonu z powodu chorób serca i udaru mózgu. Ponadto dowiedziono, że wysokie dawki kofeiny mogą poprawić funkcjonowanie większych tętnic.

W badaniu wzięły udział osoby w wieku od 22 od 30 lat, które nie piły kawy regularnie. Jednego dnia każdy uczestnik wypijał filiżankę kawy z kofeiną lub kawę bezkofeinową. Następnie za pomocą laserowego przepływomierza dopplerowskiego, sprawdzano przepływ krwi w palcu, oceniając krążenie na poziomie mikroskopowym. Dwa dni później doświadczenie powtarzano z drugim rodzajem kawy. Ani badacze, ani uczestnicy nie wiedzieli, jaki rodzaj kawy piją.

Naukowcy zwracali również uwagę na ciśnienie krwi, tętno oraz poziom oporu naczyniowego. Zebrali też próbki krwi do analizy stężenia kofeiny oraz w celu wykluczenia wpływu hormonów na funkcję naczyń krwionośnych. Zwykła kawa w porównaniu z bezkofeinową nieznacznie podnosiła ciśnienie u badanych i poprawiała pracę śródbłonka. Tętno pozostawało niezmienne w obu grupach.

Nie jest jasne, jak kofeina w rzeczywistości działa na pracę naczyń krwionośnych, jednak Tsutsui sugeruje, że może ona pomóc w ich rozszerzeniu oraz redukować stan zapalny. Jeśli dowiemy się, jakie pozytywne efekty może mieć kofeina, w przyszłości możliwe będzie opracowanie nowej strategii leczenia chorób sercowo-naczyniowych – podsumowuje Tsutsui.

Źródło: American Heart Association (2013, November 20), Coffee may help perk up your blood vessels. Science Daily. Retrieved December 9.