Sort by
Sort by

Czy zbyt duża ilość wapnia może szkodzić sercu?

Wpływ wapnia, dostarczanego organizmowi w postaci tabletek, na stan serca od zawsze budził wiele wątpliwości. Najnowsze analizy naukowców z National Institutes of Health w USA wykazały, że mężczyźni, którzy zażywali suplementy z tym pierwiastkiem, częściej umierali z powodu chorób mięśnia sercowego.

Nowe odkrycie jest oparte na badaniu, które odbyło się w latach 1995-1996, z udziałem prawie 400 tysięcy Amerykanów w średnim wieku. Naukowcy przeprowadzili ankietę dotyczącą ich ogólnego stanu zdrowia, stylu życia oraz diety. Około połowa badanych mężczyzn i ponad 2/3 kobiet przyznała, że stosuje suplementy diety zawierające wapń. Następnie przez 12 lat śledzono losy ochotników i zapisywano czas oraz przyczyny ich śmierci. W tym okresie wskutek chorób sercowo – naczyniowych zmarło prawie 12 tysięcy osób (ok. 3% badanych).

Być może osoba, która stosuje suplementy, nieświadomie przekracza dawkę wapnia, której potrzebuje organizm” – mówi Howard Sesso, naukowiec z Brigham and Women's Hospital i Harvard Medical School w Bostonie. 

Qian Xiao z National Cancer Institute ze współpracownikami odkryła, że wśród mężczyzn, którzy zażywali przynajmniej 1000 miligramów wapnia dziennie lub więcej, ryzyko śmierci związane z chorobami serca wzrastało o 20% w porównaniu z osobami, które nie stosowały dodatkowych suplementów. Wśród kobiet natomiast nie wykryto takiego związku. Z kolei wapń obecny w pożywieniu nie miał wpływu na rozwój chorób serca wśród obu płci.

Jest prawdopodobne, że wapń, odkładający się w tętnicach i żyłach, może powodować wzrost ryzyka wystąpienia chorób naczyniowo - sercowych tylko wśród niektórych osób. Tego typu problem zaobserwowaliśmy u mężczyzn, którzy deklarowali spożywanie suplementów zawierających wapń. Nie możemy jednak stwierdzić czy na pewno było to wynikiem ich stosowania” – mówi Qian Xiao.

Zdaniem Howard’a Sesso, który nie był zaangażowany w badania, przeprowadzone przez National Cancer Institute, nie ma dowodów na to, że wapń, stosowany jako suplement, miałby podnosić ryzyko problemów sercowych tylko wśród mężczyzn. Dodatkowo podkreśla, że badania nie udowadniają związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy suplementami a chorobami serca u mężczyzn. Jest natomiast prawdopodobne, że zaistniały pewne istotne różnice między przebadanymi mężczyznami, których naukowcy nie byli w stanie zmierzyć.

Wyniki analizy nie zmieniają jednak faktu, że suplementy zawierające wapń są zazwyczaj zalecane z przyczyn niezwiązanych z chorobami serca, takich jak np. zapobieganie łamliwości kości u osób starszych. Należy pamiętać, że najważniejsza jest odpowiednio zbilansowana dieta oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała. Jeśli te zasady będą przestrzegane, może się okazać, że suplementy nie będą potrzebne” - mówi Howard Sesso.

Źródło: Xiao Q, Murphy RA, Houston DK, Harris TB, Chow W, Park Y. Dietary and Supplemental Calcium Intake and Cardiovascular Disease Mortality: The National Institutes of Health–AARP Diet and Health Study. JAMA Intern Med. 2013;():1-8.