Sort by
Sort by

Naukowcy badają efektywność działania probiotyków w leczeniu nowotworów

Tematem badań naukowców z The Cancer Institute w New Jersey jest wpływ probiotyków na zdrowie pacjentów po przeszczepie szpiku kostnego.

naukowcy%20badaj%C4%85%20efektywno%C5%9B%C4%87%20dzia%C5%82ania%20probiotyk%C3%B3w%20w%20leczeniu%20nowotwor%C3%B3w.jpgNiektórych pacjentów z białaczką, chłoniakiem i szpiczakiem leczy się za pomocą allogenicznego przeszczepu szpiku kostnego, gdzie dawcą krwi może być albo osoba spokrewniona albo taka, która nie ma żadnego związku z pacjentem, ale posiada taki sam typ tkanki. Przeszczepione komórki mogą zaatakować komórki nowotworowe u pacjenta, ale niestety także zdrowe komórki i tkanki. Ten rodzaj ataku znany jest jako „choroba przeszczep przeciw gospodarzowi” (GVHD). Jest to jedno z głównych powikłań pojawiających się w przewodzie pokarmowym (GI) po przeszczepie. Zaobserwowano go aż u 25-40% pacjentów, którzy przechodzą procedurę allogeniczną.

Kiedy działanie układu pokarmowego zostanie zakłócone, bakterie w jelicie grubym mogą zaatakować organizm i spowodować poważne infekcje, które uaktywnią układ odpornościowy. Choroba przeszczepu przeciwko gospodarzowi może następnie przenieść się na wątrobę oraz inne narządy. Probiotyki znane są z redukowania rozwoju pewnych typów bakterii. Badacze z The Cancer Institute w New Jersey, którzy ustalili już, że probiotyk Lactobacillus GG jest bezpieczny w stosunku do GVHD, teraz badają jego skuteczność jako jednego z elementów próby "PERFECT" (Probiotic Enteric Regimen For Easing Complications of Transplant). Badanie prowadzone jest przez Rogera Strair'a z The Cancer Institute w New Jersey - kliniki, która otrzymała finansowe wsparcie od fundacji charytatywnej Stevena i Beverly Rubenstein.

Finansowanie, które zapewniła Steven and Beverly Rubenstein Charitable Foundation pozwala nam na kontytuowanie badań w oparciu o nasze wcześniejsze odkrycia. Dzięki dalszym badaniom wypływu probiotyków na reakcję przeszczepu przeciw gospodarzowi być może będziemy w stanie zidentyfikować metodę zapobiegania zakażeniom - powiedział dr. Strair, profesor medycyny UMDNJ-Robert Wood Johnson Medical School.

Źródło: The Cancer Institute of New Jersey