Sort by
Sort by

Dzieci długo karmione piersią cieszą się lepszym zdrowiem

Matki decydujące się karmić piersią swoje dzieci powyżej 1.roku życia, robią to ze wzglądu na rozwój fizyczny i społeczny swojego dziecka. Porady specjalistów ds. ochrony zdrowia, rodziny i przyjaciół są dla nich najmniej ważne – wynika z badań American Academy of Pediatrics (AAP) prezentowanych na Narodowej Wystawie i Konferencji w San Diego. 

Aby dowiedzieć się dlaczego niektóre mamy postanowiły kontynuować karmienie piersią po pierwszych urodzinach dziecka, naukowcy przebadali ponad 50 tys. amerykańskich kobiet w wieku 18-50 lat.

Najważniejszymi powodami, przez które matki postanowiły karmić piersią dłużej, to wartości odżywcze pochodzące z mleka matki oraz możliwość zbudowania silniejszej więzi emocjonalnej z dzieckiem - powiedziała Alexis Tchaconas – główna autorka badań i pediatra z nowojorskiego Steven and Alexandra Cohen Children's Medical Center. 

Badacze zaprojektowali internetową ankietę, w której zapytali matki o 15 czynników związanych z przedłużeniem okresu karmienia piersią. Miały je ocenić jako: "bardzo ważne", "ważne", "trochę ważne" lub "nieważne". Ankiety przesłane zostały drogą mailową na adresy udostępnione przez La Leche League – międzynarodową organizację wspierającą przedłużone karmienie piersią, oraz zaczerpnięte z profili na Facebooku forów internetowych podejmujących tę tematykę. 

Poza korzyściami z posiadania zdrowszego dziecka i większego z nim zjednoczenia, innym wysoko ocenianym czynnikiem, płynącym z karmienia piersią dzieci powyżej 1. roku życia, jest przyjemność płynąca z tej czynności, wsparcie partnera i brak konieczności płacenia za mleko. 

Link: http://www.sciencedaily.com/releases/2014/10/141010155035.htm