Sort by
Sort by

Soki owocowe przyczyną zepsutych zębów u dzieci

Cukier zawarty w sokach owocowych został okrzyknięty największym winowajcą zepsutych zębów u jednego na ośmiu 3-latków dotkniętych próchnicą. Około 12% angielskich 3-latków ma zepsute zęby z powodu słodzonych napojów i jedzenia, które coraz częściej podają im rodzice. Jak donosi Public Health England (PHE) - mają oni średnio trzy zęby zepsute, dziurawe lub nie mają ich wcale. 

Zgodnie z pierwszym krajowym badaniem PHE dotyczącym zdrowia jamy ustnej u 3-latków, w niektórych częściach Anglii, aż jedna trzecia z nich ma problemy z próchnicą zębów. Eksperci zbadali ponad 50 tys. najmłodszych obywateli w przedszkolach i na placach zabaw w 2012 i 2013 roku. Wynika z nich, że niektórzy mają tzw. próchnicę dziecięcą. Objawia się ona zepsutymi górnymi „jedynkami” i „dwójkami” oraz rozprzestrzenia się na pozostałe zęby. Jej przyczyną jest przede wszystkich spożywanie przez maluchy słodzonych napoi, podawanych w butelkach czy tzw. kubkach niekapkach. 

PHE radzi, aby zredukować zarówno ilość, jak i częstotliwość podawania dzieciom słodkich napojów i produktów spożywczych. Wzywa również do tego, aby nie dodawać cukru do napojów po odstawieniu dziecka od piersi, a jedynie poić go wodą i mlekiem do osiągnięcia wieku 3 lat. 

Rodzice i opiekunowie powinni także zacząć szczotkować zęby swoich pociech tak szybko, jak to tylko możliwe, czyli w momencie pojawienia się u nich pierwszych ząbków. Zanim dzieci skończą 7-8 lat, powinni pomagać im w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Koniecznością jest mycie zębów dwa razy dziennie, zwłaszcza przed snem, przy użyciu pasty z fluorem. PHE radzi również, by rodzice podawali swoim dzieciom jedynie lekarstwa pozbawione cukru. 

Próchnicy zębów można w zupełności zapobiec. Jest to choroba niekiedy bardzo bolesna, prowadząca do konieczności usunięcia zębów, co jest bardzo stresujące zarówno dla dzieci, jak i rodziców – mówi Sandra White, dyrektor działu dentystycznego PHE. 

Na szczęście próchnicy u dzieci można zapobiec prowadząc zdrowy styl życia, redukując spożycie słodzonych potraw i napojów oraz dbając o higienę jamy ustnej. 

Link: http://www.irishexaminer.com/world/fruit-juice-blamed-as-12-of-uk-kids-have-tooth-decay-289333.html