Sort by
Sort by

Białka ostrej fazy, powodujące otyłość u dorosłych, mogą chronić dzieci?

ch%C5%82opiec1.jpgPrekursorskie badanie prowadzone przez Melinde Sothern, prof. i dyr. nauk behawioralnych i medycznych w Centrum Nauk Medycznych w Nowym Orleanie, udowadnia, że te same białka ostrej fazy (białko C-reaktywne − CRP), występujące w zwiększonym stężeniu u osób dorosłych otyłością i zespołem metabolicznym, mogą chronić dzieci do czasu ich wejścia w okres dojrzewania.

Otyłość w dzisiejszych czasach przybrała rozmiary epidemii. Problem rośnie wraz ze zwiększaniem się liczby osób, które zmagają się z zespołem metabolicznym. Ważne jest, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób i w jakich warunkach rozwija się otyłość. U dorosłego człowieka jest ona związana z przewlekłym stanem zapalnym organizmu. Natomiast u dzieci, zależność między stanem zapalnym a otyłością, jest bardzo niejasna – zauważa autorka badań, dr Sothern.

Zespół naukowców poddał badaniom grupę zdrowych, cierpiących na otyłość i nieotyłych dzieci w wieku od 7 do 9 lat, pochodzenia afroamerykańskiego oraz kaukaskiego, które nie weszły jeszcze w okres dojrzewania. Okazało się, że relacje między czynnikami zapalnymi i metabolicznymi, które występują u dorosłych ludzi, okazały się być zupełnie odwrotne u badanych dzieci, zarówno tych otyłych, jak i nieotyłych.

Chociaż białka ostrej fazy, pojawiające się w zwiększonym stężeniu, mogą powodować uszkodzenie serca oraz naczyń krwionośnych u otyłych dorosłych, to w przypadku dzieci okazują się być pomocne. Naukowcy opracowują szereg ustaleń, będących w stanie wyjaśnić ten fenomen. Jak się okazało, normalny wzrost białek ostrej fazy może doprowadzić do chwilowego stanu zapalnego u dzieci, jednak z drugiej strony, pomaga w utrzymaniu stężenia glukozy w organizmie na odpowiednim poziomie. Dodatkowo takie środowisko zapalne wspiera obronę organizmu przed infekcjami oraz alergiami – do czasu aż wejdzie on w wiek dojrzewania. Zauważono też, że zarówno metabolizm, jak i stan zapalny, mają wpływ na aktywność fizyczną, która jest wyższa u małych, zdrowych dzieci niż u dorosłych.

Permanentny charakter środowiska zapalnego, mimo korzystnego wpływu na organizm w stadium rozwojowym, może prowadzić do niepożądanych reakcji immunologicznych, wywołujących choroby w dorosłym życiu – tłumaczy dr Jovanny Zabaleta, asystentka badań.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje, że na świecie jest więcej niż 2 miliardy osób z nadwagą, a ponad 700 milionów do 2015 roku będzie otyłych. Opisany problem dotyka wszystkich grup etnicznych, jednak w Stanach Zjednoczonych najbardziej narażone są mniejszości narodowe oraz osoby znajdujące się w niekorzystnej sytuacji materialnej. Co ciekawe, ponad połowa młodzieży z nadwagą, boryka się z tym problemem również w dorosłym życiu.

Źródło: http://www.news-medical.net/news/20131204/pro-inflammatory-proteins-linked-to-obesity-metabolic-syndrome-in-adults-appear-to-protect-young-children