Sort by
Sort by

Spowolnienie procesu starzenia

Biolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) wskazali gen, który może spowolnić proces starzenia całego ciała, poprzez aktywizowanie jednego organu lub układu. Eksperymenty na muszkach owocówkach wykazały, że pobudzenie genu AMPK działa, gdy poziom energii wewnątrzkomórkowej jest niski. Zwiększona ilość genu AMPK w jelitach muszek przedłużyła życie owadów o 30 procent i polepsza ich zdrowie.

Jak twierdzi David Walker, członek Instytutu Biologii Molekularnej UCLA i jeden z autorów badań, wyniki mogą mieć duży wpływ na spowolnienie procesu starzenia się ludzi. - Wykazaliśmy, że aktywacja genu w jelitach lub układzie nerwowym spowalnia proces starzenia, także poza narządami, w których gen był aktywowany – mówi. Badania te są o tyle istotne, że przy przedłużeniu życia u ludzi, gen ochraniałby jednocześnie narządy od starzenia się. Jednak takie „kuracje odmładzające” mogą okazać się technicznie trudne do wykonania. Badania sugerują, że aktywowanie AMPK w takich narządach jak jelita, może spowolnić proces starzenia się całego ciała, w tym mózgu.

Muszki owocówki to dobry przedmiot badawczy, ponieważ ich wszystkie geny zostały już wykryte. Do badań tych wykorzystano przeszło sto tysięcy owadów.

Matthew Ulgherait, główny autor badań, skupił się na procesie komórkowym zwanym autofagią, która umożliwia „odrzucanie” starych i uszkodzonych komponentów komórkowych. Poprzez pozbycie się „komórkowych śmieci”, zanim uszkodzą zdrowe komórki. Autofagia ochrania organizm przed procesem starzenia, a gen AMPK ten proces wywołuje.

- Co ciekawe, gdy aktywowaliśmy gen AMPK w układzie nerwowym, poziom autofagii został zwiększony nie tylko w mózgu, ale i w jelitach. To samo działo się w odwrotną stronę: obserwowaliśmy wyższy poziom autofagii w mózgu, choć AMPK zostało zaktywowane w jelitach – mówi David Walker.

- Zamiast badać choroby starcze, takie jak choroba Parkinsona, Alzheimera, nowotwory czy udar, moglibyśmy opóźnić nadejście tych chorób – twierdzi David Walker. - Osiągnięcie tego celu może nam zająć wiele lat, ale ten cel, jakim jest zdrowe starzenie, jest realny - dodaje.

Literatura: http://www.cell.com/cell-reports/pdf/S2211-1247(14)00669-X.pdf 

http://www.nutraingredients.com/Research/Eating-fish-weekly-may-prevent-brain-ageing-Study