Sort by
Sort by

Picie mleka w dzieciństwie może poprawić stan zdrowia w późniejszym wieku

Naukowcy z Bristol University odkryli, że starsi ludzie, którzy spożywali większe ilości mleka i produktów mlecznych w dzieciństwie, mogli poruszać się sprawniej i byli znacznie mniej narażeni na problemy związane z brakiem równowagi w dojrzałym wieku. Te odkrycia mogą być bardzo ważne, gdyż problemy z równowagą zwiększają ryzyko złamań u osób starszych – donosi Daily Mail.

ser10_300.jpgPowszechnie uważa się, że konsumpcja produktów bogatych w wapń, takich jak mleko czy ser wpływa we wczesnych latach życia na mocną budowę kości. Badacze chcieli sprawdzić, czy korzyści, wynikające z picia mleka w pierwszym okresie życia, utrzymały się do lat późniejszych.

Badanie rozpoczęto już w 1930 roku. U ochotników, którzy byli wtedy małymi dziećmi, monitorowano ilość spożywanego mleka i nabiału. By sprawdzić czy miało to jakikolwiek wpływ na ich zdrowie, w wieku starczym mierzono ich prędkość poruszania się oraz równowagę. W badaniu wzięło udział 400 mężczyzn i kobiet od 60. do 80. roku życia.

Wyniki opublikowane w magazynie „Age and Aging” wykazały, że miłośnicy mleka poruszali się o 5% szybciej niż osoby, które nie spożywały go wcale, bądź piły jego niewielkie ilości. U badanych, którzy spożywali więcej mleka prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z równowagą było mniejsze o 25%.

Ustalenia te pokrywają się z wynikami badania, które podkreśla zdrowotne korzyści, płynące z picia mleka u osób młodych. Eksperymenty przeprowadzone w ubiegłym roku dowiodły, że u dzieci, które piły mleko w szkole występowało o 40% mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego.

Kate Birnie, Yoav Ben-Shlomo, David Gunnell, Shah Ebrahim, Antony Bayer, John Gallacher, Jeff M. P. Holly, and Richard M. Marti Childhood milk consumption is associated with better physical performance in old age Age Ageing (2012) 41(6): 776-784
http://www.dailymail.co.uk/health/article-2228627/Children-drink-milk-fitter-likely-fall-later-life.html