Sort by
Sort by

Dieta czy DNA: czy jesteśmy skazani na otyłość?

Jak pokazuje nowe badanie Uniwersytetów z Newcastle i Bristolu, znaki na kodzie genetycznym, które dzieci uzyskują podczas urodzenia, są różne dla tych, które będą w przyszłości otyłe i tych, które nie będą mieć problemów z nadwagą. Używając krwi z pępowiny 178 dzieci, badacze przeanalizowali geny powiązane z masą ciała i odkryli, że 9 z 24 istotnych genów jest powiązanych z wagą dziecka w wieku dziewięciu lat.

„Szukaliśmy epigenetycznych wzorców, sygnałów chemicznych, które włączają lub wyłączają pewne istotne geny. W badaniu tym odkryliśmy związek między tymi znalezionymi podczas urodzenia a wagą dziecka w wieku dziewięciu lat” – powiedziała Profesor Caroline Relton, starszy wykładowca Epidemiologii Epigenetycznej na Uniwersytecie w Newcastle, która prowadziła badania.
To sugeruje, że nasze DNA może być oznaczone przed narodzinami, a znaki na kodzie genetycznym mogą wskazywać naszą późniejszą masę ciała.

Epigenetyka to szybko rozwijający się i ekscytujący obszar badań naukowych, który może pomóc wyjaśnić jak otoczenie i genom wspólnie wpływają na ryzyko wystąpienia wielu chorób. Wyniki badania wskazują, że czynniki takie jak dieta, ćwiczenia, palenie i hormony mogą zmieniać regulację naszego genomu – gdy geny są włączone oraz wyłączone – nawet przed urodzeniem.
Istnieje coraz więcej naukowych dowodów na to, że pewne negatywne czynniki występujące w trakcie rozwoju dziecka jeszcze w łonie matki, jak na przykład zła dieta – niezależnie od tego czy matka paliła papierosy czy nie – predestynują dziecko do otyłości i innych problemów ze zdrowiem. Epigenetyka to mechanizm, który może wyjaśnić jak to się dzieje.

„Co prawda odkryliśmy związek między genami a wielkością ciała w dzieciństwie, ale wciąż trzeba przeprowadzić dalsze badania w celu ustalenia, czy wpływanie na te geny poprzez zmianę wzorców epigenetycznych rzeczywiście powoduje otyłość” – dodaje profesor Relton.

Źródło: DNA methylation patterns in cord blood DNA and body size in childhood, Caroline L Relton, Alexandra Groom, Beate St Pourcain, Adrian E Sayers, Daniel C Swan, Nicholas D Embleton, Mark S Pearce, Susan M Ring, Kate Northstone, Jon H Tobias, Joseph Trakalo, Andy R Ness, Seif O Shaheen, George Davey Smith, published in PLoS ONE, Wednesday 14 March 2012.