Sort by
Sort by

Nadwaga a menopauza

Jak zminimalizować uciążliwe objawy menopauzy? Nowe badania wskazują, że zmniejszenie masy ciała może pomóc przy nieprzyjemnych uderzeniach gorąca i nocnych potach, które towarzyszą okresowi przekwitania u kobiet.

Badanie Women's Health Initiative przeprowadzono na 17 473 kobietach. Jego rezultaty pokazują, że stosowanie niskotłuszczowej, bogatej w owoce i warzywa diety, może przyczynić się do zmniejszenia lub wyeliminowania uderzeń gorąca i nocnych potów związanych z menopauzą. Kobiety, które przez rok stosowały odpowiednią dietę (niska zawartość tłuszczu, produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa) i miały objawy menopauzy, a jednocześnie nie były w trakcie hormonalnej terapii zastępczej, straciły na wadze. Zazwyczaj było to 4–5 lub więcej kilogramów, bądź 10 lub więcej procent początkowej masy ciała. U kobiet poddanych badaniu odnotowano duże osłabienie lub wyeliminowanie uderzeń gorąca i nocnych potów w porównaniu do tych, które utrzymały swoją początkową wagę.

„Choć mechanizm ten nie jest dla nas zupełnie jasny, prawdopodobnie uderzenia gorąca i nocne poty spowodowane są złożoną interakcją, która obejmuje wahania poziomów hormonów w regionie podwzgórza mózgu. Reguluje ono temperaturę ciała, działanie neuroprzekaźników i receptorów, naczyń krwionośnych organizmu, jak i gruczołów potowych” – mówi dr Candyce Kroenke, Specjalista ds. Zdrowia Publicznego, naukowiec z Kaiser Permanente Northern California Division of Research, autorka badania.

Wiele kobiet ma tendencję do przybierania na wadze wraz z wiekiem. Większa ilość tłuszczu w organizmie przyczynia się do powstawania izolacji, która może utrudnić utratę ciepła, a uderzenia gorąca i nocne poty powodują jej rozpraszanie. W ten sposób organizm próbuje walczyć ze zbyt wysoką temperaturą. Dlatego zapobieganie przyrostowi masy ciała lub chudnięcie może stanowić dobrą strategię, jeśli chcemy wyeliminować te nieprzyjemne objawy związane z menopauzą.

Naukowcy podkreślają, że konieczne są dalsze badania, by lepiej zrozumieć związek między dietą, wagą i objawami nocnego pocenia się i uderzeń gorąca. Niewątpliwie jednak  korzystny wpływ zdrowego odżywiania się (niezależnie od zmiany masy ciała) może pomóc złagodzić objawy.

Źródło: Kroenke, Candyce H.; Caan, Bette J.; Stefanick, Marcia L.; Anderson, Garnet; Brzyski, Robert; Johnson, Karen C.; LeBlanc, Erin; Lee, Cathy; La Croix, Andrea Z.; Park, Hannah Lui; Sims, Stacy T.; Vitolins, Mara; Wallace, Robert. Effects of a dietary intervention and weight change on vasomotor symptoms in the Women's Health Initiative. Menopause, 9 July 2012.