Sort by
Sort by

Bakterie jelitowe mogą powodować cukrzycę

W ostatnich latach na całym świecie gwałtownie wzrosła liczba osób cierpiących na cukrzycę typu II. Naukowcy szacują, że wielu ludzi choruje, nic o tym nie wiedząc. Z najnowszych badań wynika, że bakterie jelitowe mogą być źródłem informacji o dolegliwościach. „Wykazaliśmy, że osoby z cukrzycą typu II mają wysoki poziom czynników chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym” – mówi profesor Jun Wang z Uniwersytetu w Kopenhadze.

1,5 kilograma bakterii, które każdy z nas posiada w swoich jelitach ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Żyją one ‘we wrażliwej równowadze’, lecz jeżeli zostanie ona zakłócona, nasze zdrowie może na tym ucierpieć. Podczas testów naukowcy zbadali bakterie jelitowe 345 Chińczyków, z których 171 chorowało na cukrzycę typu II. Zespół zdołał zidentyfikować wyraźne biologiczne wskaźniki, które w przyszłości mogą być użyte do wczesnego rozpoznania cukrzycy typu II.

Badania, które zostały niedawno opublikowane w naukowym czasopiśmie „Nature” wykazały również, że osoby z cukrzycą typu II mają bardziej agresywne środowiska bakteryjne w swoich jelitach, co może zwiększyć odporność na różne leki.

Podobny eksperyment przeprowadzono na cukrzykach w Danii. Wykazał on znaczące zaburzenia równowagi w funkcji i składzie ich bakterii jelitowych. Przyszłe badania duńskie wykażą, czy zaburzenia flory bakteryjnej występują u osób, u których stwierdzono ryzyko rozwoju cukrzycy.

„Planujemy przeszczepić myszom bakterie jelitowe cukrzyków. Następnie zbadać, czy choroba się u nich rozwija” – mówi jeden z głównych naukowców pracujących nad projektem, profesor Oluf Borbye.

Międzynarodowy zespół naukowców bada bakterie żyjące w jelitach.

Europejscy naukowcy z projektu badawczego MetaHit odkryli ponad 3,3 miliona genów z bakterii jelitowych u hiszpańskich i duńskich pacjentów. Mogą one odegrać kluczową rolę w zrozumieniu i leczeniu szeregu poważnych schorzeń. Według profesora Karsten Kristiansena z Wydziału Biologii na Uniwersytecie w Kopenhadze, ostatnie odkrycie jest niebywałym postępem w obszernym międzynarodowym projekcie, który bada wpływ bakterii jelitowych na zdrowie.

„Istotne jest, aby zwrócić uwagę, że odkrycie to pokazuje korelację. Naszą rolą jest wykazanie, czy zmiany bakterii jelitowych mogą wpływać na rozwój cukrzycy typu II, czy też są one jedynie odzwierciedleniem choroby” – dodaje Kristiansen.

Źródło:
A metagenome-wide association study of gut microbiota in type 2 diabetes
Journal name: Nature Year published: (2012)
http://www.eurekalert.org/pub_releases/2012-09/uoc-gbc092512.php