Sort by
Sort by

Otyłość u dzieci coraz niebezpieczniejsza

Dwoje na troje bardzo otyłych dzieci ma już co najmniej jeden czynnik ryzyka chorób serca – wskazują badania opublikowane w Archives of Disease. Epidemia otyłości wśród dzieci rozprzestrzenia się po całym świecie, jednak niewiele jest jeszcze badań nad problemami zdrowotnymi młodych ludzi, którzy ważą dużo za dużo.

Badanie przeprowadzono na podstawie danych dostarczonych przez pediatrów do holenderskiego Pediatrycznego Działu Nadzoru w latach 2005 i 2007.
W tym okresie wszyscy lekarze, którzy spotykali się z nowymi przypadkami otyłości u dzieci w wieku 2 – 18 lat badali ich układ krążenia, czynniki ryzyka nadciśnienia tętniczego, stężenie glukozy i tłuszczów we krwi.

Ciężka otyłość to wskaźnik masy ciała (BMI) 20,5 dla 2-latka, 31 dla 12 latka i 35 dla 18-latka. W ciągu trzech lat lekarze dostarczyli badania dotyczące 500 dzieci z ciężką otyłością. Ponad połowa z nich to chłopcy, którzy mają większą niż dziewczynki skłonność do dużej otyłości w młodszym wieku.

Jak rysowały się problemy zdrowotne dzieci? 67% z nich miało przynajmniej jeden czynnik ryzyka choroby serca. Ponad połowa (56%) miało wysokie ciśnienie krwi, u 54% stwierdzono wysoki poziom "złego" cholesterolu, jedno na siedmioro (14%) miało wysokie stężenie glukozy we krwi, zaś niecały 1% chorowało już na cukrzycy typu 2. Prawie dwie trzecie (62%) osób poniżej 12 roku życia miało jeden lub więcej czynników ryzyka. Tylko w jednym przypadku otyłość dziecka miała przyczyny medyczne, a nie wynikające ze stylu życia.

Nieprawidłowe wyniki glikemiczne u młodych pacjentów są niepokojące, biorąc pod uwagę fakt, że na całym świecie rośnie liczba  dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 2, a wszystkie nieprawidłowości pojawiające się w tak młodym wieku mogą prowadzić do nietypowych chorób układu krążenia u młodych dorosłych.

W wyniku tych badań naukowcy doszli do wniosku, że bardzo pilnie powinny zostać ustalone i przyjęte definicje ciężkiej otyłości i wytyczne dla wczesnego jej wykrywania i leczenia.

Źródło: High cardiovascular risk in severely obese young children and adolescents
Nathalie M A van Emmerik, Carry M Renders, Marije van de Veer, Stef van Buuren, Olga H van der Baan-Slootweg, Joana E Kist-van Holthe, Remy A HiraSing  Arch Dis Child Published Online First: 23 July 2012