Niezależnie od tego, czy masz wieloletnie doświadczenie zawodowe, czy właśnie ukończyłeś studia, masz szansę na karierę w Nestlé. Wyszukaj oferty pracy tutaj.
Aktywność fizyczna wydłuża życie
sie 29, 2012
Czy sama zdrowa dieta może nam pomóc w wydłużeniu życia? Naukowcy udowadniają, że nie! Jeśli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem przez wiele lat, musimy też uprawiać sport.
Naukowcy z kalifornijskiego Instytutu Buck zajmującego się badaniami nad starzeniem przeprowadzili analizy dotyczące ograniczenia niektórych składników odżywczych w naszej diecie. Wynika z nich, że – wykluczając pewne elementy z codziennego jadłospisu – możemy spowolnić choroby związane z wiekiem, wydłużyć życie, a także przyspieszyć metabolizm tłuszczu w naszych mięśniach, co prowadzi w nich do trwałych zmian, a w rezultacie sprzyja zwiększeniu aktywności fizycznej.
Badanie zostało przeprowadzone na muszkach owocówkach, którym naukowcy ograniczyli spożycie drożdży – głównego źródła białka w ich diecie. Następnie przeprowadzili kilka analiz biochemicznych. Okazało się, że po wprowadzeniu zmian w diecie, muchy stały się aktywniejsze fizycznie, co przyczyniło się do przedłużenia ich życia. Naukowcy wykazali, że większa aktywność fizyczna została spowodowana zmianami w metabolizmie owadów, przez które wzrosła ich synteza tłuszczu, a jego rozkład został przyspieszony. Badaniu poddano także muszki, którym ograniczono białko, ale nie miały one możliwości większego ruchu. Nie zaobserwowano, by żyły dłużej, niż przeciętnie. Oznacza to, że ograniczenie niektórych spożywanych przez nas składników odżywczych bez zwiększenia aktywności fizycznej, może nie być dla nas korzystne.
„Nasze badanie jest pierwszym, które sugerowałoby, że – chcąc wprowadzać zmiany w diecie w celu wydłużenia życia – musimy również zwiększyć aktywność fizyczną. Ponadto wskazuje również na to, że zmiana przyzwyczajeń żywieniowych może zwiększać motywację do ćwiczeń i pomóc czerpać z nich maksymalne korzyści" – mówi dr Pankaj Kapahi z Instytutu Buck.
Z analizy wynika, że kluczowe są zmiany, które zachodzą w naszych mięśniach po tym, jak zaczniemy inaczej się odżywiać. Są to procesy podobne do tych, które przebiegają w nich podczas dużego wysiłku fizycznego. Oznacza to, że działania medyczne, które zwiększają metabolizm tłuszczu w mięśniach, mogą prowadzić do przedłużania życia.
Chcesz przeczytać więcej informacji na temat żywienia, zdrowia i dobrego samopoczucia? Zajrzyj do naszegonewslettera wellness!
Źródło: Subhash D. Katewa, Fabio Demontis, Marysia Kolipinski, Alan Hubbard, Matthew S. Gill, Norbert Perrimon, Simon Melov, Pankaj Kapahi, Intramyocellular Fatty-Acid Metabolism Plays a Critical Role in Mediating Responses to Dietary Restriction in Drosophila melanogaster, Cell Metabolism, Volume 16, Issue 1, 3 July 2012, Pages 97-103.