Sort by
Sort by

Nutri-Score to dobrowolne rozwiązanie funkcjonujące w ramach znakowania  wartością odżywczą z przodu opakowania. Klasyfikuje ono żywność i napoje według profilu żywieniowego oraz obecności składników uznanych za pożądane w naszej diecie.

Nutri-Score to system kolorowych oznaczeń ze skalą od A (produkty o wysokiej jakości odżywczej) do E (produkty zawierające znaczne ilości składników, które powinny być ograniczane np. (sól czy cukier) lub które należy spożywać rzadziej).

Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania konsumenci otrzymują przejrzystą i zrozumiałą informację na temat wartości odżywczej produktów oraz mają możliwość obiektywnego porównania podobnych produktów między sobą. W Polsce produkty Nestlé z tego typu oznaczeniem pojawiły się w pierwszej połowie 2021 roku. 

nutri score.jpg

 

Co to jest Nutri-Score?

Nutri-Score to system znakowania żywności przedstawiony w formie kolorowej ikony, która klasyfikuje żywność i napoje zgodnie z ich profilem żywieniowym, w skali od A (produkty o wysokiej jakości odżywczej) do E (produkty, które należy spożywać w mniejszej ilości lub rzadziej).

Nutri-Score został opracowany przez ekspertów Narodowej Agencji Zdrowia Publicznego we Francji. System pozwala na całościowe zrozumienie jakości odżywczej produktu i umożliwia konsumentom podjęcie świadomych decyzji zakupowych.

FOP_veggie_balls_Garden Gourmet.jpg
nesvita
nutri smarties lion

 

 

Jak obliczany jest Nutri-Score?

Nutri-Score jest obliczany w celu porównania wartości odżywczej w przeliczeniu na 100g lub 100ml produktów tej samej kategorii. Obliczenia opierają się na bilansowaniu zawartości składników korzystnych dla zdrowia (błonnik, białko, warzywa, owoce, orzechy) oraz tych, które w diecie należy ograniczać (cukry, tłuszcze nasycone, sód pochodzący z soli oraz wartość energetyczna).

Wynik tych obliczeń jest klasyfikowany w kolorowej skali systemu Nutri-Score od A (ciemnozielony) do E (czerwony).

Nutri-Score

 

Jakie są zalety systemu Nutri-score?

Jest to system oparty na badaniach naukowych. W przejrzysty sposób dostarcza konsumentom informacji na temat wartości odżywczej produktów i umożliwia obiektywne porównywanie produktów między sobą w ramach danej kategorii. Co istotne, Nutri-Score ocenia produkt całościowo. Dodatkowo, według badań naukowych jest najbardziej zrozumiały dla konsumentów, w porównaniu z innymi systemami znakowania żywności.

W jakich krajach Nestlé wdroży Nutri-Score? 

Nutri-Score jest powszechnie wprowadzony na opakowaniach marek firmy Nestlé w Austrii, Belgii, Francji, Niemczech i Szwajcarii. Nestlé w Polsce oraz wielu innych krajach Unii Europejskiej jest również gotowe do wprowadzenia Nutri-Score.

Na których produktach zostanie wprowadzone oznakowanie Nutri-Score i jaki jest harmonogram jego wdrażania?

Oznakowanie Nutri-Score będzie wprowadzane stopniowo. Pierwsze etykiety z Nutri-Score pojawiły się w Polsce w pierwszej połowie 2021 roku. Ten typ oznakowania pojawi się na produktach takich marek jak NESCAFÉ® Dolce Gusto®, Garden Gourmet, Lion Coconut, Smarties, KitKat A Taste of Strawberry oraz Nesvita.