Sort by
Sort by

Nestlé było jedną z pierwszych firm stosujących znakowanie wartością odżywczą Nutri-Score w Europie, wprowadzając opakowania z tym znakowaniem w 2019 roku. Od tego czasu Nutri-Score został wdrożony na tysiącach naszych produktów.  

Nutri-Score to pięciokolorowy system znakowania  wartością żywieniową z przodu opakowania. Odzwierciedla ogólną wartość odżywczą produktu spożywczego lub napoju i bazuje na informacjach żywieniowych dostępnych w tabeli wartości odżywczych umieszczonej z tyłu opakowania. Ocena wykonuje się w przeliczeniu na 100 g lub 100ml produktu z tej samej kategorii i wynik przypisuje się w skali od A do E.

Poparcie Nestlé dla Nutri-Score odzwierciedla zobowiązanie firmy do wspierania konsumentów w podejmowaniu bardziej świadomych wyborów oraz zapewnienia jasnych i transparentnych informacji żywieniowych na temat naszych produktów.  

Naszym celem jest dalsze zachęcanie konsumentów do korzystania z Nutri-Score jako narzędzia wspierającego podejmowanie świadomych decyzji żywieniowych. Dlatego zdecydowaliśmy się na to, by zacząć stosować niedawno zaktualizowany algorytm oceny Nutri-Score i stopniowo wdrażać go na produktach Nestlé,  które są objęte znakowaniem wartością odżywczą.  

W Polsce produkty Nestlé z tego typu oznaczeniem pojawiły się w pierwszej połowie 2021 roku. 

.

Co to jest Nutri-Score?

Nutri-Score to system znakowania żywności przedstawiony w formie kolorowej ikony, która klasyfikuje żywność i napoje zgodnie z ich profilem żywieniowym, w skali od A do E.  

Nutri-Score został opracowany przez ekspertów Narodowej Agencji Zdrowia Publicznego we Francji. System pozwala na całościowe zrozumienie jakości odżywczej produktu i umożliwia konsumentom podjęcie bardziej świadomych decyzji zakupowych. 

nutri score.jpg

Dlaczego Nestlé zdecydowało się zastosować nowy algorytm Nutri-Score? 

Nestlé było jedną z pierwszych firm stosujących Nutri-Score w Europie, wprowadzając opakowania z tym znakowaniem już w 2019 roku. Zawsze byliśmy otwarci na rozwój Nutri-Score w oparciu o najnowszą wiedzę naukową i żywieniową. Decyzja o stopniowym wdrażaniu nowego algorytmu jest zgodna z naszym wieloletnim zobowiązaniem do wspierania konsumentów w podejmowaniu świadomych decyzji żywieniowych.

Jak obliczany jest Nutri-Score? 

Nutri-Score jest obliczany w celu porównania wartości odżywczej w przeliczeniu na 100g lub 100ml produktów tej samej kategorii. Obliczenia opierają się na bilansowaniu zawartości składników korzystnych dla zdrowia (błonnik, białko, warzywa, owoce, orzechy) oraz tych, które w diecie należy ograniczać (cukry, tłuszcze nasycone, sód pochodzący z soli oraz wartość energetyczna).

Wynik tych obliczeń jest klasyfikowany w kolorowej skali systemu Nutri-Score od A (ciemnozielony) do E (czerwony).

Na jakich produktach Nestlé wdraża oznakowanie Nutri-Score? 

Nestlé wdraża Nutri-Score w Europie na produktach, które są objęte znakowaniem wartością odżywczą.

W Polsce oznakowanie Nutri-Score na produktach Nestlé wdrażane jest od połowy 2021 roku. Można go znaleźć na produktach takich marek jak GARDEN GOURMET, NESVITA czy NESQUIK.

Kiedy nowe oznaczenia, zgodne z zaktualizowanym algorytmem, będą widoczne na produktach Nestlé?

W celu dostosowania oznakowania produktów do nowego algorytmu obowiązuje dwuletni okres przejściowy. W tym czasie zmiana oznaczeń na opakowaniach będzie następować stopniowo, by odpowiednio zadbać o wiedzę konsumentów w tym zakresie i jednocześnie zminimalizować odpady opakowaniowe.  

Jakie korzyści dla konsumentów niesie stosowanie znakowania Nutri-Score?

Nutri-Score pomaga konsumentom porównać wartość odżywczą produktów spożywczych i napojów z tej samej kategorii oraz podejmować bardziej świadome decyzje żywieniowe. Nutri-Score zachęca nas również do ciągłej poprawy profilu żywieniowego naszych produktów.  

Czy Nutri-Score wdrażany jest tylko na produktach z najlepszymi wynikami?

Nie. Nutri-Score jest wdrażany w Europie w spójny sposób na wszystkich produktach, które są objęte znakowaniem wartością odżywczą, niezależnie od wyniku. Naszym celem jest dalsze zachęcanie konsumentów do korzystania z Nutri-Score jako narzędzia wspierającego podejmowanie bardziej świadomych decyzji żywieniowych. 

Garden Gourmet Veggie Balls
Smarties
Nesvita odporność
NESQUIK Instant Cocoa
KitKat
Nałęczowianka

W 2022 roku wspólnie z siecią Biedronka zaprezentowaliśmy wyniki ogólnopolskiego badania opinii polskich konsumentów na temat systemów znakowania wartością odżywczą produktów żywnościowych.

 Pobierz raport i zapoznaj się z wynikami badania
Nestle_infografika_Nutri_Score.jpg