Sort by
Sort by

Adopciaki mają swój dzień

adopciaki pieski
Powrót do informacji prasowych

W niedzielę 29 września, po raz czwarty odbędzie się Spacer Adopciaków. Jego celem jest poparcie idei bezpiecznej i przemyślanej adopcji bezdomnych zwierząt. Spacer potrwa w godzinach 13:00 -14:00. Zbiórka zaplanowana jest w okolicy pomnika Szczęśliwego Psa na Polu Mokotowskim, natomiast zakończenie w okolicy pubu „Lolek”, gdzie na spacerowiczów czekać będzie słodki, wegański poczęstunek z cukierni „Słodki Bez”. Dodatkową atrakcją dla czworonożnych przyjaciół będą przysmaki Purina Polska - partnera programu Adopciaki.pl. Gospodarzem wydarzenia będzie Marcin Kudełka – aktor, który użyczył swojego głosu postaci Johnego Bravo.

Według oficjalnych statystyk w Polsce żyje aż 200 tys. bezdomnych psów i kotów. Uważa się jednak, że ogólna liczba bezdomnych zwierząt jest wielokrotnie wyższa. Jednocześnie wskaźnik zwrotów z adopcji utrzymuje się na poziomie 50%. Sposobem na ograniczenie liczby bezdomnych zwierząt jest ich sterylizacja i kastracja. Równolegle należy upowszechniać ideę adopcji oraz systematycznie zwiększać bezpieczeństwo procesu adopcyjnego. Na tych właśnie aspektach koncentruje się program Adopciaki.pl.

 „Wysoki odsetek zwrotów zwierząt z adopcji skłonił nas kilka lat temu do opracowania własnego modelu działania - mówi Anna Zielińska, wiceprezeska Fundacji Viva! - Dzięki zaangażowaniu znakomitych ekspertów i wsparciu firmy Purina powstał program Adopciaki.pl. Nasze słowa klucze to bezpieczeństwo, odpowiedzialność, dopasowanie”.

Adopciaki przygotowywane są do adopcji w domach tymczasowych prowadzonych przez wolontariuszy Fundacji Viva!, dzięki czemu zwierzak trafia bezpośrednio ze schroniska do normalnych, domowych warunków. Następnie zwierzę przechodzi przez ocenę lekarza weterynarii behawiorysty oraz specjalisty ds. żywienia, który ustawia odpowiednią dietę dostosowaną do sylwetki, wieku, stanu zdrowia Adopciaka. Po kilkutygodniowym pobycie w domu tymczasowym zwierzak jest już dobrze przygotowany do adopcji. Zarówno dom tymczasowy, jak i stały, otrzymuje wyprawkę na miesiąc od Purina.

Działania prowadzone w ramach programu Adopciaki.pl mają na celu promocję i wspieranie idei odpowiedzialnej adopcji. Ważne jest, aby zwierzęta i ludzie tworzyli naprawdę dobrane pary, maksymalnie dopasowane pod względem temperamentów, trybu życia i upodobań.

„Założenia programu sprawdzają się znakomicie - mówi Izabela Wojtczak, Purina Communication Manager w firmie Nestlé Purina Petcare Poland - To po prostu działa! Po czterech latach funkcjonowania pod opieką programu znalazło się blisko 2700 psów i kotów, a ponad 2200 z nich ma już swoje domy. Jako Nestlé przekazaliśmy w ubiegłym roku dla zwierząt prawie 55 ton karmy, z czego 10% poszło na same Adopciaki. Zapełniliśmy ok. 340 tys. misek dla psów i kotów (porcja dla psa ok. 400g, dla kota ok.100g). Wierzymy, że to, co robimy, ma duże znaczenie i pomoże w utrzymaniu czworonogów w świetnej kondycji, zanim trafią do swoich domów.”

 W niedzielę, 29 września w godz. 11:00-16:00 w specjalnym namiocie tuż przy pubie "Lolek", który jest współorganizatorem święta, na odwiedzających będzie czekać moc atrakcji. O godzinie 11.00 odbędą się zajęcia jogi w plenerze, prowadzone przez studio JogaRytm, które zachęci uczestników do wspólnego bicia światowego rekordu joginek i joginów w pozycji psa z głową w dół. Oczywiście psy mile widziane.

 Zdecydowaliśmy się wesprzeć akcję Adopciaków, bo uważamy, że każde zwierzę zasługuje na szansę, by rozpocząć lepsze życie obok kochającego człowieka - mówi Monika Machel, menedżerka "Lolka" - Wierzymy, że dzięki takim akcjom zwiększamy szansę na ciepły kąt dla merdających ogonami przyjaciół. Mamy nadzieję, że liczba samotnych psów i kotów się zmniejszy. Warto też pamiętać, że w "Lolku" wszystkie czworonogi są zawsze traktowane jak goście: każdy pies może napić się wody, odsapnąć i nabrać sił do dalszych gonitw”.

W namiocie Adopciaki.pl będzie można porozmawiać o adopcjach, wychowaniu i żywieniu zwierząt, otrzymać dla nich przysmaki oraz pobrać akcesoria (bandanki dla psów, tabliczki) na Spacer Adopciaków. Będzie można także uzyskać informację jakie zwierzęta są #gotowedoadopcji.

Na godz. 13:00 zaplanowana jest zbiórka przed Pomnikiem Szczęśliwego Psa, skąd wyruszy spacer po Polu Mokotowskim. Meta zaplanowana jest przy namiocie, gdzie na uczestników czekać będzie wegański tort wykonany przez cukiernię "Słodki Bez", świętującą w ten sposób czwarte urodziny programu Adopciaki.pl. Psy dostaną pyszne smaczki od firmy Purina.

Dokumenty:


Załączniki: