Sort by
Sort by

Nestlé Polska: 10 lat edukacji żywieniowej z programem Lekkoatletyka dla każdego!

W tym roku mija 10 lat od uruchomienia programu Lekkoatletyka dla każdego! (Ldk!) organizowanego przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Inicjatywa, której od początku partnerem jest Nestlé Polska, odniosła duży sukces w promowaniu aktywności fizycznej i prawidłowych nawyków żywieniowych wśród młodych. Z okazji okrągłej rocznicy programu opublikowany został e-book z 10 zasadami zdrowego stylu życia dzieci i młodzieży.

Nestlé Polska_ 10 lat edukacji żywieniowej z programem Lekkoatletyka dla każdego
Powrót do informacji prasowych

Ldk! wyróżnia się na tle innych inicjatyw sportowych kompleksowym podejściem do promocji prawidłowego stylu życia. Oprócz regularnych zajęć i zawodów sportowych, program kładzie nacisk na edukację żywieniową prowadzoną przez ekspertów Nestlé Polska w ramach warsztatów i wykładów. Nieprzerwanie od 10 lat w ramach Ldk! firma uczy zasad zbilansowanej diety oraz prawidłowego nawadniania. Jak wykazano w ubiegłorocznym raporcie z badania #zacznijodlekkiej, dzieci uczestniczące w Ldk! mają wyższy poziom wiedzy żywieniowej (w tym zasad komponowania diety, kaloryczności spożywanych produktów i ich wpływu na zdrowie), od swoich rówieśników spoza programu. Ponadto odsetek dzieci z nadmierną masą ciała jest trzykrotnie wyższy wśród dzieci nietrenujących.

- Stosowanie zasad zbilansowanej diety, dbanie o odpowiednie nawodnienie oraz regularną aktywność fizyczną są kluczowe dla prawidłowego rozwoju młodych osób. Ważne jest, aby już od najmłodszych lat kształtować u nich prawidłowe nawyki żywieniowe. Właśnie ten cel od dekady realizujemy we współpracy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki w ramach programu Lekkoatletyka dla każdego!. Rodzice i opiekunowie odgrywają bardzo istotną rolę w planowaniu posiłków, dlatego też w oparciu o wieloletnie doświadczenie opracowaliśmy e-book, który ma im pomóc w tym zadaniu. - mówi Katarzyna Żywczyk, ekspertka ds. żywienia w Nestlé Polska. 

E-book „10 zasad zdrowego stylu życia dzieci i młodzieży” jest bezpłatny i można go pobrać na stronie https://www.nestle.pl/csv/dkcikr/ez/lekkoatletyka-dla-kazdego. W opracowaniu poza wskazówkami dotyczącymi planowania posiłków, znaleźć można między innymi przepisy na ich komponowanie zarówno dla najmłodszych jak i starszych. W ciągu 10 lat z programu skorzystało ponad 900 000 dzieci z całej Polski, zorganizowano ponad 350 000 zajęć sportowych i więcej niż 4200 wydarzeń szkolnych i międzyszkolnych. W Ldk! swoje pierwsze kroki stawiały między innymi biegaczki Kornelia Lesiewicz oraz Klaudia Kazimierska.

Ebook%20%E2%80%9E10%20zasad%20zdrowego%20stylu%20%C5%BCycia%20dzieci%20i%20m%C5%82odzie%C5%BCy%E2%80%9D.png

Sebastian Chmara, Wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Koordynator programu Lekkoatletyka dla każdego!, komentuje dziesiątą rocznicę współpracy słowami: Program Lekkoatletyka dla każdego! obchodzi w tym roku dziesięciolecie istnienia i jest dzisiaj jedną z największych tego typu inicjatyw w Polsce. Za jego sukcesem kryje się kompleksowe podejście do promocji aktywności fizycznej - obejmujące zarówno zajęcia i zawody sportowe oraz edukację żywieniową. Tę ostatnią przekazujemy zarówno samym zawodnikom, jak również ich trenerom czy nauczycielom wychowania fizycznego. Prawidłowe odżywianie jest nieodłącznym elementem procesu treningowego i jeśli chce się osiągnąć sukcesy sportowe to poza regularnymi treningami nie można zapominać o odpowiednio zbilansowanej diecie.

W ramach jubileuszowej edycji w każdym z 16 województw odbywają się warsztaty żywieniowe dla dzieci. Eksperci Nestlé odwiedzili dotychczas Łódź, Olsztyn, Kraków, Białą Podlaską, Radom i Bydgoszcz. Kolejne zajęcia na temat zbilansowanej diety dla młodzieży, zaplanowane są m.in.: w Sopocie, Stalowej Woli i Ostrowcu Świętokrzyskim. 

Holistyczne podejście programu Ldk! jest doceniane przez trenerów. – Już od 10 lat jestem zaangażowana w realizację programu Lekkoatletyka dla każdego! Przez ten czas działo się wiele – mnóstwo pozytywnych emocji, rywalizacji w duchu fair play, poszukiwań sportowych talentów. Gdybym miała określić program Ldk! w kilku słowach to przede wszystkim wyjście od prozdrowotnej, wszechstronnej aktywności fizycznej dzieci jako podstawy do identyfikacji i rozwijania na dalszym etapie szkolenia talentów lekkoatletycznych. Mówiąc o prozdrowotnej aktywności fizycznej, oprócz zajęć sportowych, mam na myśli również udział w wykładach i warsztatach żywieniowych, które stanowią niezwykle istotny element programu Ldk!. Uczestnictwo młodych lekkoatletów w lekcjach żywieniowych ma ogromne znaczenie z punktu widzenia ich rozwoju sportowego. – dodaje Joanna Baj-Korpak, koordynator programu Lekkoatletyka dla każdego! w województwie lubelskim.  

Zwieńczeniem tegorocznej edycji programu Ldk! będą czerwcowe zawody Nestlé Cup we Włocławku, w których wezmą udział najlepsi młodzi lekkoatleci z każdego województwa, wyłonieni w ramach regionalnych eliminacji.