Nestlé dołącza do „Race to Zero” – globalnej inicjatywy, która w ramach przygotowań do 26. Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych (COP26) zrzesza firmy, miasta, regiony oraz inwestorów dążących do zdrowej i zeroemisyjnej gospodarki. Celem projektu jest stworzenie nowego programu rozwoju i innowacji działających na rzecz odpowiedzialnego podejścia do kwestii klimatu po epidemii COVID-19.
„Race to Zero” zrzesza światowych liderów, którzy zobowiązali się osiągnąć zerową emisję netto gazów cieplarnianych do 2050 roku zgodnie z międzynarodowymi wysiłkami ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 °C. Przed Szczytem klimatycznym 2020 członkowie inicjatywy przedstawią swój plan, w ramach współpracy wyznaczą również cele pośrednie na kolejną dekadę.
To już kolejna inicjatywa Nestlé na rzecz ochrony środowiska. Firma nieustannie intensyfikuje walkę ze zmianami klimatycznymi, zobowiązała się także do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku. Nestlé opublikuje harmonogram planowanych rozwiązań uwzględniający cele pośrednie firmy w tym kierunku.
Firma podkreśla też, że efektywność podejmowanych przez nią kroków w dużej mierze zależy od wdrożenia szerokich zmian systemowych, a także zaangażowania innych podmiotów. Tylko skoordynowane, globalne działania zagwarantują, że wyjście z COVID-19 ożywi światową gospodarkę, umożliwiając jednocześnie przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.
Podczas inauguracji programu „Race to Zero”, Mark Schneider, CEO Nestlé zaznaczył: „Zmiany klimatyczne postępują niezależnie od światowego kryzysu COVID-19. Dlatego i my nie możemy zwalniać w naszych staraniach. To właśnie czas jest dziś kluczowy – potrzebujemy szybkich zwycięstw, by budować lepszą przyszłość. W Nestlé mamy tego świadomość. Będziemy współpracować z innymi i wykorzystamy skalę naszej organizacji, wiedzę ekspertów oraz siłę marek, by stać się mocą napędową koniecznych zmian. Rozwój zrównoważonych metod produkcji żywności bez wątpienia będzie kluczowy dla ograniczania zmian klimatu – mamy zamiar odegrać istotną rolę, by tak się właśnie stało”.
„Race to Zero” opracowuje również wytyczne w zakresie najskuteczniejszych dróg do zerowej emisyjności dla kluczowych sektorów, takich jak energetyka, transport, przemysł, żywienie, handel czy finanse, a tym samym szybszego wprowadzenia niezbędnych z perspektywy klimatu zmian. Wytyczne mają stymulować zintegrowane działania inwestorów, biznesu, decydentów oraz organizacji pozarządowych.