Sort by
Sort by

Forum CSV 2013: Historia plantatora kawy

PARTNERSTWO: Nestlé współpracuje z Federacją Kolumbijskich Plantatorów Kawy (Colombian Coffee Growers Federation), reprezentującą interesy ponad 560 tysięcy producentów, a wśród nich Césara Augusto Garzon Castillo.

The NESCAFÉ Plan to planowana na 10 lat, warta 350 tysięcy CHF inicjatywa prowadząca do zapewnienia odpowiedniej jakości i zrównoważonych sposobów pozyskiwania kawy jako surowca. Aby tego dokonać Nestlé współpracuje z grupą plantatorów kawy działając na rzecz poprawy warunków ich życia i pracy. The Nescafé Plan jest modelowym przykładem inicjatywy realizowanej w ramach modelu Tworzenia Wspólnej Wartości (CSV).

W ramach Planu, Nestlé organizuje dla plantatorów szkolenia pomagające przekształcić model uprawy kawy na bardziej zrównoważony (np. bardziej przyjazny dla środowiska), ale nie tylko – oferuje również praktyczną pomoc w postaci, np. dostarczania plantacjom bardziej odpornych na choroby sadzonek. Te wyhodowane w specjalnych warunkach krzewy, włączane w uprawy objętych programem rolników pomnażają ich zbiory i przychód, jaki osiągają z ich sprzedaży.

César Augusto Garzon Castillo jest jednym ze 147 000 farmerów w krajach objętych Planem. 

Życie w kawie 

Jego farma, Aqua Bonita – Piękna Woda – mieści się w Sevilli, jednym z pięciu miasteczek w regionie Valle del Cauca, które zostało włączone do Planu Nescafé. Oto jego historia: 

Nazywam się César Augusto Garzon Castillo. Mam 42 lata, a w biznesie kawowym pracuję już ponad 15 lat. Mam żonę, Rosa Elena Morales i dwójkę dzieci – piętnastoletniego Césara i trzynastoletniego Lucasa. 

Jestem zaangażowany w the Nescafé Plan od 2011 roku. Dowiedziałem się o nim od pracownika łącznikowego Kolumbijskiej Federacji Plantatorów Kawy, który wyjaśnił mi na czym polega program. 

Forum CSV

The Nescafé Plan to planowana na 10 lat, warta 350 tysięcy CHF inicjatywa prowadząca do zapewnienia odpowiedniej jakości
i zrównoważonych sposobów pozyskiwania kawy jako surowca. Aby tego dokonać Nestlé współpracuje z grupą plantatorów kawy działając na rzecz poprawy warunków ich życia i pracy. The Nescafé Plan jest modelowym przykładem inicjatywy realizowanej w ramach modelu Tworzenia Wspólnej Wartości (CSV). 

W ramach Planu, Nestlé organizuje dla plantatorów szkolenia pomagające przekształcić model uprawy kawy na bardziej zrównoważony (np. bardziej przyjazny dla środowiska), ale nie tylko – oferuje również praktyczną pomoc w postaci, np. dostarczania plantacjom bardziej odpornych na choroby sadzonek. Te wychodowane w specjalnych warunkach krzewy, włączane w uprawy objętych programem rolników pomnażają ich zbiory i przychód, jaki osiągają z ich sprzedaży.

César Augusto Garzon Castillo jest jednym ze 147 000 farmerów w krajach objętych Planem.

W ramach Planu otrzymałem bardzo dobrej jakości nasiona, sadzonki i nawóz, które pomogły mi zaoszczędzić zarówno czas i pieniądze. 

Nasze gospodarstwo, Finca Aqua Bonita mieści się w stanie Caquetá w Amazonii, około 400 kilometrów od stolicy Kolumbii – Bogotà. To całkiem spora farma – mamy 18 hektarów ziemi i około 70000 krzewów kawy. Uprawiamy różne gatunki: Castillo, Suprema, Colombia i trochę Caturro. Zatrudniamy 5 osób zbierających kawę. 

Przez wiele lat mieszkałem wraz z rodziną na naszej plantacji. Od kilku lat mieszkamy w wiosce nieopodal, jednak ja nadal spędzam każdy dzień na farmie. 

Optymistycznie w przyszłość

Mój dzień zaczyna się wcześnie – o szóstej rano. Zawsze jest bardzo dużo do zrobienia. Musimy jednakowo dbać zarówno o nasze uprawy jak i zdrowie naszych pracowników. Do naszych obowiązków należy nawożenie krzewów i opryskiwanie ich w celu zwalczania pojawiających się chwastów. 

Kawowe żniwa odbywają się w Kolumbii dwa razy do roku. Główne zbiory odbywają się w październiku. Kolejne, nieco mniejsze w czerwcu lub lipcu. The Nescafé Plan jest dla nas nieocenioną pomocą. Rekomenduję go znajomym plantatorom, przyjaciołom i rodzinie, która również zajmuje się uprawą kawy. 

Od czasu dołączenia do the Nescafé Plan patrzę w przyszłość z większym optymizmem. Uprawa kawy ma swoje lepsze i gorsze momenty. W tej chwili czuję, że nadchodzą te lepsze!


Nescafé Plan w Kolumbii: Fakty i liczby

  • Rozpoczęty w 2011 roku, w 7 gminach - Andalucía, Bugalagrande, Sevilla, Tulúa, Bolivar, Caicedonia i Roldanillo - w regionie Valle del Cauca
  • Całkowita liczba plantatorów zaangażowanych w Nescafé Plan w Kolumbii - 106602
  • Suma inwestycjiNescafé Plan w Kolumbii - 8 milionów CHF do roku 2020
  • Całkowita liczba sadzonek rozdystrybuowana w Kolumbii - 13 milionów
  • Liczba odwiedzonych plantacji - 5463
  • Liczba przeszkolonych kolumbijskich plantatorów - 4882
  • Liczba sadzonek rozdystrybuowanych w ramach Planu Nescafé na całym świecie - 34 miliony
  • Ilość sadzonek do rozdystrybuowania w ramach Planu Nescafé do roku 2020 - 220 milionów
  • Partner Golobalny - Rainforest Alliance
  • Partner w Kolumbii - Colombian Coffee Growers Federation

Powiązane informacje:
Forum CSV 2013
Nescafé Plan