Sort by
Sort by

#WspółpracaSięOpłaca! Program Adopciaki.

Pomagamy bezdomnym zwierzętom znaleźć dom.

Adopciaki.pl to realizowany przez fundację Viva! program odpowiedzialnej adopcji psów i kotów, którego celem jest znalezienie im nowych domów. Najważniejsze w całym procesie jest odpowiednie dopasowanie charakteru zwierzęcia do charakteru przyszłego opiekuna.

Sam proces jest bardzo prosty: po wejściu na stronę www.adopciaki.pl zaznaczamy w wyszukiwarce, jaki tryb życia prowadzimy, czy w domu przebywają dzieci, ile czasu zwierzak będzie spędzał w domu sam itp. Po kilku sekundach widzimy, które zwierzaki najbardziej odpowiadają nam charakterem.  Każde z wytypowanych zwierząt przebywa od min. trzech tygodni w domu tymczasowym, pod opieką i stałą obserwacją przeszkolonych przez COAPE wolontariuszy VIVA! (doradców adopcyjnych). Zwierzę jest przebadane weterynaryjnie, zdiagnozowane behawiorystycznie i ma dopasowaną przez specjalistę dietetyki weterynaryjnej karmę Purina, która stanowi część pakietu na start każdego Adopciaka.

 

Dlaczego to robimy?
Szacuje się, że obecnie w Polsce ok. 100 tys. zwierząt w schroniskach oczekuje na nowego właściciela. Skala bezdomności może być jednak co najmniej 10 razy większa, gdyż duża część zwierząt przebywa w azylach i schroniskach, skąd nie ma danych statystycznych.
Osoby, które chciałyby adoptować psa czy kota ze schroniska często boją się, że nie będą umiały poradzić sobie ze zwierzęciem doświadczonym przez los. Bezpieczniejsze wydaje im się wychowanie od początku małego szczeniaka lub kociaka. Zapominają, że bez odpowiedniej wiedzy mogą popełnić wiele błędów w wychowaniu i szkoleniu. Ostatecznie decydują się na zakup zwierzęcia rasowego licząc, że będzie to gwarancja zdrowego i bezproblemowego ulubieńca. Dzięki programowi Adopciaki chcemy udowodnić, że świadoma adopcja, ta ka, podczas której zwierzę i opiekun mają szansę się poznać i nabrać wobec siebie zaufania, również zapewnia poczucie bezpieczeństwa.

Naszym celem jest…
… pokonanie uprzedzeń wobec adopcji zwierząt ze schroniska i uświadomienie opiekunom, że proces adopcji może być przyjemny i bezpieczny. Dodatkowo, opiekun wybiera zwierzę pod względem charakteru i stylu życia, a nie wyglądu. Co ważne, wszystkie zwierzęta, które można adoptować w ramach programu Adopciaki.pl przebywają w tzw. domu tymczasowym. To miejsce, w którym zwierzak znajduje się pod opieką wykwalifikowanych wolontariuszy i przygotowuje się do zamieszkania u nowej rodziny. Przechodzi badanie weterynaryjne oraz diagnozę behawioralną, które mają zminimalizować ryzyko nieudanych adopcji. Natomiast przyszły opiekun wypełnia ankietę, odbywa rozmowę z doradcą, a także spotyka zwierzę.

Początkowo program Adopciaki.pl obejmie zasięgiem sześć dużych polskich miast: Warszawę, Łódź, Kraków, Katowice, Bydgoszcz, Trójmiasto. Docelowo ma stać się modelowym procesem adopcyjnym w całym kraju.