„Lekkoatletyka dla każdego” to program upowszechniania sportu i nauki zdrowego odżywiania dla dzieci i młodzieży, który prowadzimy wspólnie z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki.
Program przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów, w sumie weźmie w nim udział około 85 000 dzieci z całej Polski. Co ważne, wiedza przekazywana w programie jest dostosowana do ich wieku i możliwości. Dla przykładu dla uczniów klas I-III przewidzieliśmy ciekawą ofertę zabaw lekkoatletycznych połączonych z podstawami zdrowego odżywiania, podczas gdy uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjum oprócz nieco bardziej zaawansowanych lekcji żywieniowych, będą mogli wziąć udział w treningach i zawodach lekkoatletycznych. Program prowadzony jest pod okiem przeszkolonych nauczycieli, instruktorów i trenerów.
Dlaczego to robimy?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca dzieciom i młodzieży, co najmniej 60 minut ruchu dziennie. Polskie dzieci tyją najszybciej w całej Europie. Już 17% chłopców i 11% dziewcząt w wieku 7-18 lat w Polsce zmaga się z otyłością*. Tylko jak przekonać dzieci i młodzież do ćwiczeń, skoro 40 % z nich spędza przed komputerem i telewizorem minimum 3 godziny dziennie**? Wspólnie z PZLA chcemy pokazywać dzieciom, że sport może być fajny a zdrowe żywienie to świetna zabawa. W ramach programu nasi eksperci ds. żywienia prowadzą szkolenia dla koordynatorów i uczą, jak podczas prowadzonych lekcji skutecznie przekonywać dzieci do zdrowego odżywiania. Aby wspomóc koordynatorów, przekazaliśmy do szkół ponad 50 tys. materiałów edukacyjnych z interaktywnymi planszami do nauki prawidłowego żywienia.
Efekty
W ramach programu” Lekkoatletyka dla każdego” odbyły się m.in. zawody lekkoatletyczne we Włocławku (27-29 maja 2015), w których udział wzięło 2 500 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z całej Polski. Dodatkową atrakcją zawodów była sztafeta z… Olimpijczykami: Barbarą Madejczyk – finalistką Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w rzucie oszczepem, Pawłem Czapiewskim – rekordzistą Polski w biegu na 800 metrów i Szymonem Ziółkowskim – mistrzem olimpijskim w rzucie młotem.
*Obesity up-date, 2014, OECD
**Zdrowie dzieci i młodzieży w Polsce w 2009 roku, Urząd Statystyczny Kraków 2011