Sort by
Sort by

Święto lekkoatletyki dla każdego, czyli finał Nestlé Cup w Lesznie

21 czerwca, na stadionie lekkoatletycznym w Lesznie, odbędzie się finał ogólnopolskiego programu „Lekkoatletyka dla Każdego” – Nestlé Cup 2023. Turniej organizowany przez PZLA w partnerstwie z Nestlé Polska, zgromadzi blisko 600 najlepszych młodych lekkoatletów z całego kraju.
finał Nestlé Cup w Lesznie
Powrót do informacji prasowych

Celem programu „Lekkoatletyka dla Każdego” jest popularyzacja królowej sportu i zdrowego stylu życia wśród młodzieży szkolnej. Za inicjatywą stoi również idea wyrównywania szans w dostępie do aktywności fizycznej. Corocznym ukoronowaniem programu jest turniej Nestlé Cup, któremu przyświecają te same założenia.

W finale Nestlé Cup w Lesznie wezmą udział najlepsi młodzi lekkoatleci z każdego województwa, wyłonieni w ramach regionalnych eliminacji. Reprezentacja wojewódzka składać się będzie z 36 zawodników, w tym 8 osób w kategorii U12 (urodzeni w 2013 i 2012 roku), 14 osób w kategorii U14 (urodzeni w 2011 i 2010 roku) oraz 14 osób w kategorii U16 (urodzeni w 2009 i 2008 roku).

Podczas zawodów zostaną rozegrane różnorodne konkurencje dla poszczególnych kategorii wiekowych. Wśród nich znajdą się biegi na różnych dystansach (60 m, 100 m, 200 m, 300m, 600 m, 1000 m), chód, skoki w dal i wzwyż, rzuty kulą, oszczepem oraz konkurencje płotkarskie.

W ramach programu „Lekkoatletyka dla Każdego”, Nestlé Polska szczególnie angażuje się w popularyzację wiedzy o zdrowym odżywianiu. Dzień przed finałowym turniejem Nestlé Cup jego uczestnicy będą mogli dowiedzieć się więcej nt. prawidłowo zbilansowanej diety w trakcie dedykowanych warsztatów żywieniowych. Eksperci Nestlé zaprezentują, jak ważną rolę dla rozwoju pełni w diecie białko, warzywa i owoce, a także odpowiednie nawodnienie. Po krótkim wprowadzeniu nastąpi część praktyczna, gdzie pod okiem prowadzących, przyszli lekkoatleci przyrządzą dla siebie odpowiednio zbilansowany posiłek.

- Nestlé Cup to wyjątkowe wydarzenie, które niesie mnóstwo przyjemności i satysfakcji dla uczestników. To także wspaniała okazja dla młodych sportowców do zdobycia wiedzy w zakresie prawidłowego żywienia i jego fundamentalnej roli w rozwoju. Czuję ogromną satysfakcję, że dzięki takim inicjatywom pomagamy w budowie prawidłowych nawyków żywieniowych wśród młodzieży - mówi Blanka Mellova, kierownik ds. żywienia z Nestlé Polska.

Nestlé Polska wspiera lekkoatletykę od blisko 10 lat

Program "Lekkoatletyka dla Każdego" istnieje od 2014 roku i organizowany jest przez Polski Związek Lekkiej Atletyki, wraz ze strategicznym wsparciem Nestlé Polska. W ramach programu prowadzone są liczne inicjatywy, a w tym m.in. zajęcia w ponad 600 grupach treningowych na terenie całej Polski. Uczestnicy podzieleni są na trzy grupy wiekowe: klasy I-IV i V-VIII szkoły podstawowej oraz Ośrodki Szkolenia Ukierunkowanego.

Od 2022 roku ambasadorkami wspierającymi program "Lekkoatletyka dla Każdego" są polskie lekkoatletki: Kornelia Lesiewicz – halowa mistrzyni Polski w biegu na 400 metrów oraz Małgorzata Hołub–Kowalik – mistrzyni olimpijska w sztafecie mieszanej 4 × 400 metrów.

Finał Nestlé Cup odbędzie się na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lesznie. Zawody sportowe rozpoczną się o godz. 10.30.