Sort by
Sort by

Światowy Tydzień Wody – 7 prostych kroków, jak oszczędzać wodę

Swiatowy tydzień wody
Powrót do informacji prasowych

Woda to niezwykle cenny i niezbędny do życia wszystkich organizmów surowiec, którego zasoby coraz bardziej się kurczą. 25 sierpnia rozpoczął się Światowy Tydzień Wody – okazja, by zwrócić uwagę na to, jak wielkie znaczenie ma woda oraz co możemy zrobić, by ją oszczędzać.

Woda „idzie jak woda”

Czy wiesz, że na pięciominutowy prysznic zużywasz przeciętnie około 200 litrów wody? Mieszkaniec Ziemi zużywa średnio ok. 1385 m3 wody rocznie – taka ilość wypełniłaby 9 000 wanienStatystyczny Polak dziennie wykorzystuje 150 litrów wody, z czego spożywa zaledwie ok. 1-2 litry, a reszta trafia do kanalizacji. ONZ szacuje, że do 2030 roku globalne zapotrzebowanie na wodę aż o 40% przekroczy zasoby tego surowca! Te dane powinny motywować nas do codziennego oszczędzania wody – możemy to robić w kilku prostych krokach.

7 wskazówek na 7 dni Światowego Tygodnia Wody

  1. Nie marnuj jedzenia. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jakich ilości wody potrzeba do produkcji produktów spożywczych. Np. dla 1 ziemniaka jest to 25 litrów, a dla steku wołowego – 7 000 litrów! Dlatego ważne jest, by odpowiednio planować zakupy i tak przygotowywać posiłki, by nie wyrzucać jedzenia.
  2. Ogranicz zużycie wody w łazience. Zakręć kran podczas mycia zębów. Jeśli tego nie zrobisz, zużyjesz 2 litry wody, podczas gdy do tej czynności potrzebujesz tylko połowy kubeczka! Zamiast kąpieli weź prysznic. Pamiętaj także o zakręceniu kranu podczas namydlania ciała.
  3. Oszczędzaj wodę w kuchni. Zmywarkę uruchamiaj wtedy, kiedy jest w pełni załadowana, zrezygnuj też ze wstępnego płukania naczyń. Jeśli nie masz zmywarki, naczynia myj w zapełnionym wodą zlewie, a nie pod bieżącą wodą. Nie rozmrażaj mrożonek pod bieżącą wodą – można to zrobić, zostawiając produkt na noc w lodówce. Gotując potrawy w garnku, przykrywaj go pokrywką, by woda nie wyparowywała.
  4. Używaj wody odpowiedzialnie w ogrodzie. Zbieraj deszczówkę, którą można podlewać rośliny. Nie podlewaj ich, kiedy jest gorąco, gdyż woda szybko wyparuje – lepiej to zrobić rano czy wieczorem.
  5. Napraw cieknące krany. Z cieknącego kranu może wyciec od kilkunastu do kilkudziesięciu litrów wody dziennie!
  6. Pierz ekologicznie. Pralkę włączaj, kiedy jest pełna. Jeśli nie jest to możliwe, korzystaj z opcji „1/2 wsadu”.
  7. Nie wyrzucaj ubrań. Do wyprodukowania kilograma bawełny, z której zostanie uszyta jedna koszula i para dżinsów, potrzeba aż 10 000 litrów wody. Dlatego warto rozsądnie kupować ubrania, tak by na pewno dobrze nam służyły. A odzież, której już nie potrzebujemy – zamiast wyrzucać, możemy przekazać potrzebującym.

Jak Nestlé dba o zasoby wody

Nestlé zobowiązało się globalnie i w Polsce do redukcji zużycia wody o 30% na tonę produktu w każdej kategorii produktowej do 2020 roku w porównaniu do 2010. Cel realizowany jest m.in. dzięki szczegółowemu monitoringowi zużycia wody, projektom oszczędnościowym, optymalizacji procesów, stosowaniu zamkniętych obiegów wody, wdrażaniu procesów odzysku wody oraz prowadzeniu działań edukacyjnych wśród pracowników. Nestlé realizuje 516 takich projektów w swoich fabrykach. Rocznie przekłada się to na 3,7 mln m3 zaoszczędzonej wody. To tyle, co 1500 basenów olimpijskich!

Dbanie o zasoby wody to integralna część biznesu Nestlé Waters. Firma zobowiązała się, że do 2025 roku dostosuje wszystkie swoje rozlewnie na całym świecie do wymagań certyfikatu Alliance for Water Stewardship (AWS). To pierwszy na świecie standard promowania najlepszych praktyk w zakresie gospodarowania wodą, skupiający się na przynoszeniu korzyści lokalnym społecznościom oraz dbaniu o zachowanie zasobów wodnych. Certyfikat ten uzyskał też zakład w Nałęczowie – jako pierwsza fabryka w Polsce, co potwierdza, że firma podąża w dobrym kierunku jako ambasador lokalnych zasobów wody oraz zobowiązuje się do podjęcia kolejnych działań. Nestlé Waters udowadnia, że jest nie tylko odpowiedzialnym użytkownikiem miejscowych wód, ale też monitoruje bieżące wyzwania, identyfikuje zagrożenia i poszukuje rozwiązań w tym zakresie.

Światowy Tydzień Wody

Światowy Tydzień Wody to akcja organizowana od 1991 roku przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Wodny (SIWI). W tym roku przypada on w dniach 25 – 31 sierpnia. Odbywają się wówczas konferencje, seminaria i warsztaty, podczas których prelegentami są także przedstawiciele Nestlé. Wręczana jest także Sztokholmska Nagroda Wody (Stockholm Water Prize), nazywana wodnym Noblem, której patronuje król Szwecji Karol XVI Gustaw. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem „Woda dla społeczeństwa – włączając wszystkich”.

Dokumenty:
  • Nestle _Tydzień Wody 08.2019.docx
  • Nestle _Tydzień Wody 08.2019.pdf

Załącznik: