Sort by
Sort by

Marka Winiary walczy z marnowaniem żywności i otwiera pierwszą jadłodzielnię w Kaliszu

W ramach programu „Pomagamy w gotowaniu i niemarnowaniu”, marka Winiary otworzyła pierwszy w Kaliszu punkt sąsiedzkiego dzielenia się żywnością. Kaliska jadłodzielnia, która stanęła przy ulicy Towarowej 1, powstała we współpracy z władzami miasta oraz lokalną Fundacją Chops. Projekt inauguruje jednocześnie otwarcie szeregu takich punktów w całej Polsce.   
Marka Winiary walczy z marnowaniem żywności i otwiera pierwszą jadłodzielnię w Kaliszu
Powrót do informacji prasowych

Myślmy globalnie i działajmy lokalnie

Marka Winiary odpowiada na problem marnowania żywności i promuje dzielenie się nią z potrzebującymi poprzez jadłodzielnie. To specjalne punkty, które służą nieodpłatnej wymianie żywności pomiędzy mieszkańcami miast. Każda z tworzonych przez Winiary jadłodzielni będzie zawierać lodówkę przeznaczoną do przechowywania produktów wrażliwych na temperaturę oraz regały i szafki na produkty suche. Zainteresowani mogą zostawiać żywność, której nie są w stanie wykorzystać, natomiast każdy potrzebujący, będzie mógł ją zabrać i zagospodarować według własnych potrzeb.

Pierwszy taki punkt powstał w Kaliszu, mieście z którego pochodzą Winiary. Jadłodzielnia została oddana do użytku 16 września w obecności Mateusza Podsadnego i Grzegorza Kulawinka, wiceprezydentów miasta, którzy wspólnie z przedstawicielami marki oraz Fundacji Chops oficjalnie przecięli wstęgę i zaprosili tym samym wszystkich kaliszan do wsparcia potrzebujących i jednoczesnej walki z marnowaniem żywności.

Jak podkreśla Szymon Ulkowski, Kierownik ds. e-Business i Komunikacji Europy Centralnej i Wschodniej w Nestlé: „Realizowana przez nas kampania Pomagamy w gotowaniu i niemarnowaniu to odpowiedź na wyzwanie, z jakim każdego dnia mierzą się nasi konsumenci. Mimo że chcą ograniczać swój wpływ na środowisko, często brakuje im pomysłu, jak to robić w codziennym życiu. W naszym programie pokazujemy, że można zacząć od małych kroków: rozważnych zakupów, gotowania w stylu zero waste, czy segregacji odpadów. Dzielimy się naszą wiedzą w tym obszarze, inspirujemy do zmiany. Stworzona w Kaliszu jadłodzielnia to kolejny krok, poprzez który chcemy pomóc w niemarnowaniu żywności. Szczególnie cieszy nas, że w roku 80-lecia obecności marki Winiary na rynku, mogliśmy wesprzeć w ten sposób lokalną społeczność Kalisza, która jest sercem naszej firmy od początku jej istnienia”. 

Mieszkańcy Kalisza będą mogli dzielić się produktami codziennie, przez całą dobę. Docelowo, Winiary planuje uruchomić kilka kolejnych jadłodzielni jeszcze w tym roku, w różnych miastach na terenie kraju.

Razem możemy więcej

Otwarcie kaliskiej jadłodzielni nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie lokalnej fundacji Chops. Główny obszar działań Fundacji stanowi właśnie aktywowanie społeczności kaliskiej, stąd decyzja o zaangażowaniu się w projekt.

„Marnowanie żywności to duży problem w całej Polsce. Często wyrzucamy produkty, których nie zdążyliśmy zjeść na czas. A przecież dookoła jest mnóstwo potrzebujących osób, którym te produkty mogłyby pomóc, zanim przestaną nadawać się do spożycia. Jako Fundacja chcemy, aby kaliska społeczność miała możliwość sąsiedzkiego dzielenia się jedzeniem i wzajemnego wspierania, dzięki którym możemy jednocześnie ograniczyć marnowanie żywności. Zaangażowanie się we współpracę z marką Winiary i wspólne otwarcie jednodzielni przy ulicy Towarowej 1 umożliwia te działania. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tego projektu” – mówi Roman Żarnecki, Prezes Zarządu Fundacji Chops.

Marnowanie żywności jest realnym problemem!

Jak pokazują dane SGGW* ponad połowa żywności, która marnuje się w Polsce (53%) pochodzi z gospodarstw domowych. Niemal co trzeci ankietowany w tej grupie (29%) jako powód wyrzucania produktów spożywczych wskazuje przekroczenie terminu przydatności do spożycia. Co piąty przyznaje, że zdarza mu się wyrzucać jedzenie przez zbyt duże zakupy, a co ósmy (13%) zdradza, że to skutek niewłaściwego przechowywania żywności. W sumie każdego roku marnuje się w Polsce ok. 9 mln ton żywności, co oznacza, że statystycznie każdy z nas wyrzuca do kosza aż 235 kg jedzenia rocznie!

Więcej informacji o kampanii, jak również porady na dalsze wykorzystanie produktów, które pozostały w lodówce oraz inspiracje do działań mających na celu ograniczenie marnowania jedzenia można znaleźć na stronie https://www.winiary.pl/pomagamy-w-gotowaniu-i-niemarnowaniu.