Każdy moment jest dobry, aby uświadomić sobie, jak ważna jest woda dla funkcjonowania ludzkiego organizmu i zadbać o odpowiednie nawodnienie, zwłaszcza dzieci. To one bowiem są najbardziej narażone na utratę wody i negatywne skutki związane z odwodnieniem.
Woda jest głównym składnikiem ludzkiego ciała i stanowi przeciętnie około 60% jego masy. W przypadku najmłodszych proporcje te są dużo większe i sięgają nawet 75%. Nawet najmniejsza utrata płynów może być więc niebezpieczna i dlatego należy je regularnie uzupełniać.
Woda to materiał budulcowy wszystkich komórek, tkanek i narządów. Zapewnia równowagę funkcjonowania całego organizmu. Rozpuszcza wiele składników odżywczych i umożliwia ich transport do każdej komórki ciała. Zapewnia prawidłowy przebieg procesu trawienia oraz wydalania produktów metabolizmu i toksyn. Pełni także funkcję termoregulacyjną oraz ochronną, gdyż bierze udział w produkcji śluzu, który ochrania wszystkie narządy wewnętrzne. Woda odpowiada również za funkcje poznawcze. Nawet niewielkie odwodnienie może mieć wpływ na zdolność koncentracji, uczenia się, poziom energii. Woda wspomaga bowiem tworzenie substancji, które przekazują informacje pomiędzy komórkami nerwowymi. Dzieci, które wykazują oznaki odwodnienia mogą wydawać się zmęczone, ospałe, znudzone i apatyczne[1].
ILE WODY POTRZEBUJE DZIECKO?
Normy zalecanego, a właściwie wystarczającego spożycia wody zostały opracowane w Polsce przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie[2]. I choć zapotrzebowanie na wodę uzależnione jest od wielu czynników, takich jak: wiek, płeć, rodzaj diety, poziom aktywności fizycznej, temperatura, to powinniśmy się wspomagać ogólnymi wytycznymi. Według ekspertów spożycie wody przez dzieci powinno być następujące:
Niemowlęta:
0-6 miesięcy – 700-1000 ml
6 miesięcy -1 rok – 800-1000 ml
Dzieci:
1-3 lata – 1250 ml
4-6 lat – 1600 ml
7-9 lat – 1750 ml
Dziewczęta:
10-12 lat – 1900 ml
13-15 lat – 1950 ml
16-18 lat – 2000 ml
Chłopcy:
10-12 lat – 2100 ml
13-15 lat – 2350 ml
16-18 lat – 2500 ml
Należy pamiętać, że normy te uwzględniają zarówno wodę pitną w czystej postaci, ale również tę pochodzącą z różnego rodzaju napojów i dostarczaną wraz z pożywieniem.
Woda jest najlepszym płynem do zaspokajania pragnienia i tym samym zapewnienia właściwego nawodnienia organizmu, bo jest najbardziej naturalna. Zachęcajmy więc, aby dziecko piło wodę często, małymi porcjami, nawet kiedy nie odczuwa pragnienia. Dzięki temu zapewnimy mu właściwe nawodnienie i doskonałe samopoczucie.
EDUKACJA PONAD WSZYSTKO!
Z badań prowadzonych przez Ipsos na zlecenie Nestlé Waters, zarówno w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz Azji wynika, że mimo świadomości, jak ważne jest właściwe nawodnienie organizmu dla zdrowia, zarówno wśród rodziców, jak i dzieci nadal pozostaje wiele do zrobienia w tej kwestii. Jak pokazują wyniki badań, aż 87% rodziców dzieci w wieku 3-12 lat uważa, że odpowiednia ilość wody jest ważna dla zdrowia ich dzieci, ale tylko 8% z nich spontanicznie wymienia picie wody jako zdrowy nawyk. Podobnie wygląda postrzeganie picia wody przez dzieci. 99% badanych dzieci zdaje sobie sprawę, że woda jest dla nich dobra, ale jednocześnie 46% wolałoby napój słodzony, a 38% uważa, że picie wody jest nudne. Ponadto, 76% dzieci twierdzi, że uwielbia wodę oraz jej smak, ale żadne z nich nie wymienia jej jako ulubionego napoju.
“Warto wyrabiać w dzieciach nawyk picia wody już od najwcześniejszych etapów życia. Preferencje dotyczące wody wynikają bowiem bardzo często z nawyków żywieniowych i wzorców przekazywanych w rodzinie. Jeśli od samego początku przyzwyczaimy dziecko do smaku wody, to nie będzie go kwestionowało. Dziecko z pewnością również chętniej sięgnie po wodę, jeśli będzie obserwowało rodziców spożywających ją w różnych sytuacjach. Dajmy zatem dzieciom dobry przykład, który z pewnością przyczyni się do lepszego samopoczucia i zdrowia całej rodziny” – Tomasz Rasztawicki, Szef Nestlé Waters Polska.
W procesie kształtowania zdrowych nawyków, obok pozytywnych wzorców, ogromne znaczenie mają wszelkie działania informacyjne skierowane do dzieci. O sile takich aktywności przekonana jest firma Nestlé Waters, która od wielu lat prowadzi różne akcje edukacyjne z zakresu ochrony zasobów wodnych i prawidłowego nawodnienia organizmu.
Również z okazji tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wody firma zorganizowała specjalne warsztaty dla dzieci w swojej fabryce w Nałęczowie. Dzieci miały okazję poznać wiele faktów i ciekawostek na temat wody, a także zwiedzić fabrykę i zobaczyć, jak woda trafia do butelek.
[1]Normy Żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia 2017 r., s. 238, 241 - https://ncez.pl/upload/normy-net-1.pdf
[2]Normy Żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia 2017 r., s. 255 - https://ncez.pl/upload/normy-net-1.pdf
Dokumenty:
Załączniki: