Niezależnie od tego, czy masz wieloletnie doświadczenie zawodowe, czy właśnie ukończyłeś studia, masz szansę na karierę w Nestlé. Wyszukaj oferty pracy tutaj.
Nestlé for Healthier Kids
Chcemy pomóc 50 milionom dzieci w prowadzeniu zdrowszego stylu życia do 2030 roku
Kontynuujemy działania w ramach Nestlé for Healthier Kids. To jest nasza globalna inicjatywa, ogłoszona w maju 2018 r. Łączy ona wszystkie nasze starania, których celem jest wspieranie rodziców i opiekunów w wychowywaniu zdrowszych dzieci - od badań, poprzez rozwój produktów, od edukacji po innowacyjne żywienie. Naszą ambicją do 2030 roku jest pomóc 50 milionom dzieci prowadzić zdrowsze życie.
Prawidłowe odżywianie ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia zdrowego rozwoju dziecka. Ale jak zawsze, teoria to jedna rzecz, praktyka to druga. Zachęcanie dzieci do spożywania większej ilości warzyw i owoców, tworzenie posiłków tak odżywczych, jak to możliwe, pamiętając o zróżnicowanych źródłach białka, może być trudnym wyzwaniem dla rodziców i opiekunów.
Jesteśmy świadomi istniejących problemów związanych z otyłością i niedożywieniem dzieci i podejmujemy działania aby temu przeciwdziałać.
W ramach Nestlé for Healthier Kids łączymy wszystkie nasze wysiłki, aby wspierać rodziców i opiekunów w ich drodze do wychowania zdrowszych dzieci. Od wiodących badań po rozwój produktów, od edukacji po innowacyjne usługi żywieniowe i styl życia - naszą ambicją jest pomóc 50 milionom dzieci w prowadzeniu zdrowszego stylu życia do 2030 roku.
Dwa główne obszary programu:
1) Przyspieszenie zmian w naszym portfolio produktów
Nasze marki wspierają zdrowszy styl życia. Do tej pory:
- Usunęliśmy ponad 40 000 ton cukru i 6 200 ton tłuszczów nasyconych od 2014 r.;
- Usunęliśmy ponad 15 000 ton soli od 2012 r.;
- W 2017 r. zwiększyliśmy liczbę wzbogaconych mikroskładników pokarmowych o 174 miliardy
99,8% naszego portfolio jest wolne od kwasów tłuszczowych trans (TFA)
Podjęliśmy również zobowiązania na przyszłość:
- Dodamy 750 milionów porcji (80 g) warzyw do 2020 r.
- Dodamy 300 milionów porcji (16 g) ziaren i nasion bogatych w błonnik do roku 2020
- Dodamy co najmniej 300 milionów porcji (16 g) ziaren, nasion roślin strączkowych, zbóż i nasion do naszych produktów
- Zmniejszymy zawartość cukrów o kolejne 5%
- Zmniejszymy zawartość soli o kolejne 10%
- Wypełnimy nasze zobowiązanie z 2014 roku dotyczące zmniejszenia zawartości tłuszczów nasyconych o 10% we wszystkich produktach, które nie spełniają zaleceń WHO
W 2018 r. wprowadziliśmy ponad 1300 pożywnych produktów spożywczych i napojów, dodając je do 1000 produktów, które wprowadziliśmy w 2017 r. W tym samym roku dostarczyliśmy ponad 184,7 mld porcji wzbogaconej żywności i napojów w krajach, w których ludziom brakuje ważnych mikroelementów, takich jak jod lub żelazo.
Nestlé Nesquik Alphabet CPW dokonuje ciągłej reformacji i ulepszania receptur swoich produktów.
Flagowym osiągnieciem są zbożowe literki o smaku czekoladowym Nestlé Nesquik Alphabet.
Składnik numer jeden tych płatków śniadaniowych to mąka pszenna pełnoziarnista w ilości ponad 57%.
W porównaniu z poprzednią recepturą zawartość cukru w produkcie została zredukowana o 40 % a udział błonnika pokarmowego wzrósł o ponad 25%.
To wszytko przy zachowaniu pysznego, czekoladowego smaku, tak lubianego przez naszych konsumentów.
Więcej informacji o produkcie:
https://www.nestle-cereals.com/pl/pl/promocja-produktow/marki/nesquik-marka/nesquik-alphabet
https://www.nestle-cereals.com/pl/pl/nesquik-alphabet
Flagowym osiągnieciem są zbożowe literki o smaku czekoladowym Nestlé Nesquik Alphabet.
Składnik numer jeden tych płatków śniadaniowych to mąka pszenna pełnoziarnista w ilości ponad 57%.
W porównaniu z poprzednią recepturą zawartość cukru w produkcie została zredukowana o 40 % a udział błonnika pokarmowego wzrósł o ponad 25%.
To wszytko przy zachowaniu pysznego, czekoladowego smaku, tak lubianego przez naszych konsumentów.
Więcej informacji o produkcie:
https://www.nestle-cereals.com/pl/pl/promocja-produktow/marki/nesquik-marka/nesquik-alphabet
https://www.nestle-cereals.com/pl/pl/nesquik-alphabet
100% soki warzywno-owocowe BOBO FRUT
Warzywa są pierwszą grupą składników, o które rozszerzana jest dieta dziecka. Linia 3 soków warzywno-owocowych BOBO FRUT to bardzo ciekawy sposób na podanie maluszkowi warzyw, które dzięki temu łatwiej zaakceptuje i polubi.
Soki 100% BOBO FRUT Dyniek, Marchewek i Pomidorek mogą być podawane maluchom właśnie rozpoczynającym proces rozszerzania diety – po ukończeniu 5. miesiąca (Marchewek) lub 6. miesiąca życia (Dyniek i Pomidorek), ale także starszym, gdyż ich skład dopasowany został do potrzeb dzieci do 3 lat. Zaletą tych soków jest brak dodatku cukru* oraz soli. Wszystkie soki są źródłem błonnika pokarmowego oraz witaminy C, która pomaga wspierać układ odpornościowy. Na półce można je łatwo rozpoznać po zielonej nakrętce.
Marchewek, Dyniek i Pomidorek należą do żywności dla niemowląt i małych dzieci, co oznacza, że surowce wykorzystane do ich otrzymania przeszły wyjątkowo rygorystyczne testy jakościowe i charakteryzują się składem dopasowanym do potrzeb delikatnych dziecięcych brzuszków. Soki BOBO FRUT spełniają normy nawet 500 razy surowsze niż soki dla starszych dzieci i dorosłych. Mogą być podawane na II śniadanie, podwieczorek lub przekąskę między posiłkami. Dziecko może otrzymywać je łyżeczką lub pić z butelki. Świetnie sprawdzą się na spacerach z dzieckiem, zarówno tym najmłodszym jak i nieco większym.
*Soki zawierają jedynie cukry naturalnie występujące w warzywach i owocach.
Linia ekologicznych produktów Gerber Organic
Gerber Organic to linia 18 produktów dla niemowląt i małych dzieci, otrzymanych ze składników pochodzących z gospodarstw ekologicznych:
- ciekawe kompozycje z warzyw i owoców w słoiczkach,
- owoce i deserki owocowo-mleczno-zbożowe w wygodnych tubkach,
- deserki mleczne w kubeczkach oraz
- kaszki.
Żaden z produktów nie zawiera dodatku cukru – w ich skład wchodzą wyłącznie cukry naturalnie obecne w ekologicznych surowcach.
Warzywa, owoce, zboża i mleko, z których powstają propozycje Gerber Organic, pozyskiwane są z poszanowaniem naturalnego rytmu przyrody, bez stosowania nawozów sztucznych, chemicznych środków ochrony roślin, z troską o dobre warunki życia zwierząt. Cały proces produkcji „od ziarenka do słoiczka” jest dokładnie kontrolowany i w pełni zgodny z zasadami produkcji ekologicznej. Organiczne pochodzenie składników pozyskiwanych do produkcji dań Gerber Organic, prawidłowy przebieg procesów ich przetwarzania i jakość gotowych produktów potwierdza odnawiany co roku certyfikat PL-EKO-07-16926.
Na etykiecie każdego z produktów Gerber Organic znajduje się zielone logo – „ecoliść”, który w Unii Europejskiej jest znakiem rozpoznawczym produktów otrzymanych zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego.
Żywność dla niemowląt i małych dzieci oparta na surowcach pozyskiwanych w rolnictwie tradycyjnym jest bezpieczna i wnosi do diety najmłodszych składniki odżywcze ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Żywność ekologiczna robi dokładnie to samo, troszcząc się jednak jednocześnie o środowisko naturalne i społeczne, w którym powstaje. Różnica między ekologicznymi i tradycyjnymi produktami dla niemowląt i małych dzieci nie leży więc w jakości produktu gotowego, w jego wartości odżywczej - wszystkie produkty Gerber, zarówno te już od lat obecne na rynku, jak i produkty z linii ekologicznej, spełniają dokładnie te same, najwyższe standardy jakości. Różnicuje je jedynie proces pozyskiwania i przetwarzania surowców, który w przypadku Gerber Organic jest znacznie bliższy naturze. Ostatecznie jednak, rodzice sięgając po produkty z logo Gerber za każdym razem otrzymują tak samo dobry i godny zaufania produkt.
2) Inspirowanie za pomocą programów i usług wspierających
Rodzice i opiekunowie potrzebują pomocy w wychowaniu dzieci o zdrowszych nawykach żywieniowych oraz stylu życia. Opracowujemy programy i usługi online, aby zapewnić im wiedzę żywieniową, zdrowe przepisy i praktyczne wskazówki.
W 2018 roku programy Nestlé for Healthier Kids dotarły do 29 milionów dzieci w 86 krajach na całym świecie.
Oto kilka przykładów z Polski:
Lekkoatletyka dla każdego!
To program Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, którego partnerem strategicznym jest Nestlé Polska od początku jego powstania, czyli 2014 roku. Realizowany przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz firm wspierających polską lekkoatletykę i produkujących sprzęt sportowy. W 2019 roku objęty został patronatem Ministra Edukacji Narodowej.
Celem programu jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej regularnego i bezpiecznego uprawiania sportu oraz prawidłowego odżywiania, nawadniania, komponowania posiłków i wielkości porcji. Szerzenie wśród młodych wiedzy o prawidłowym odżywianiu i zachęcanie do regularnej aktywności fizycznej jest możliwe dzięki zaangażowaniu społeczności uczniów, rodziców i trenerów w treningi lekkoatletyczne oraz lekcje żywieniowe.
W ramach programu prowadzone są zajęcia z trzema grupami uczniów w szkołach podstawowych: dzieci w klasach I-III, młodzież w klasach IV-VI oraz młodzież w klasach VII-VIII. Zajęcia dostosowane są do wieku uczestników, ich możliwości sprawnościowych oraz rozwoju emocjonalnego. Najważniejsza jest dobra zabawa i ruch, również na świeżym powietrzu! Wszystkie grupy uczestniczą też w angażujących zajęciach sportowych oraz lekcjach skupiających się na tematyce prawidłowego odżywiania. Nad młodymi sportowcami opiekę sprawują wykwalifikowani trenerzy, którzy wspierają ich swoją wiedzą i doświadczeniem. To właśnie oni wyłaniają wśród uczestników największe talenty – przyszłych mistrzów olimpijskich. Młodzi zawodnicy, trenujący w programie Lekkoatletyka dla każdego!, podczas organizowanych wydarzeń i zawodów sportowych mają okazję spotkać największe polskie gwiazdy lekkiej atletyki. Jest to wspaniała okazja do rozmów dotyczących treningów, diety i motywacji.
Lekkoatletyka dla każdego! to program skierowany nie tylko do dzieci, ale również do rodziców. Zachęca do wprowadzenia prawidłowych nawyków żywieniowych i regularnej aktywności fizycznej na co dzień. Popularyzuje wśród najmłodszych lekką atletykę jako sport pierwszego kontaktu, zachęca do wspólnej zabawy, rywalizacji i nabywania nowych umiejętności. Od najmłodszych lat uświadamia jak ważny jest ruch i świadomy wybór posiłków.
W 2017 roku efektywność programu zweryfikowana została poprzez przeprowadzenie wśród uczestników programu „Lekkoatletyka dla każdego!” oraz wśród dzieci nieuczestniczących w podobnym programie edukacyjno-sportowym projektu badawczego #zacznijodlekkiej, którego wyniki opublikowano w 2018 roku w raporcie #zacznijodlekkiej. Analizie poddane zostały nawyki żywieniowe, stan odżywienia, sprawność fizyczna i cechy psychospołeczne uczestników. Uzyskane wyniki umożliwiły wskazanie różnic pomiędzy grupą młodych ludzi regularnie uprawiających sport i edukowanych z zakresu prawidłowego żywienia, a grupą ich rówieśników niezaangażowanych w podobną akcję. Badanie prowadzone było we współpracy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki oraz Wydziałem Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Międzynarodowy Dzień Szefów Kuchni
20 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szefów Kuchni. Aby uczcić to święto kucharze z całego świata współpracują z nauczycielami, rodzicami, by dzielić się swoją pasją do gotowania, a także móc przekazywać wiedzę na temat przygotowywania zdrowych i smacznych posiłków i uczyć dzieci podstawowych zasad zdrowego gotowania.
Organizowany przez Nestlé Professional Międzynarodowy Dzień Szefów Kuchni odbywa się co roku i angażuje ponad 10 milionów szefów kuchni na całym świecie. W ramach obchodów tego święta, również w Polsce już od kilku lat organizujemy warsztaty dla dzieci ze szkół podstawowych w ramach wspierania lokalnych społeczności. W tym dniu szefowie kuchni z Nestlé Professional i Międzynarodowego Stowarzyszenia Szefów Kuchni (WordlsChefs) łączą siły, by wspólnie promować prawidłowe nawyki żywieniowe wśród dzieci. W tym celu organizowane są warsztaty kulinarne podczas, których dzieci uczą się jak przygotowywać zdrowe posiłki i że gotowanie zdrowych potraw może być również fajną zabawą. Każdego roku wszelkie aktywności w ramach warsztatów kulinarnych są skupione wokół innego tematu przewodniego. W zeszłym roku temat było 8 wybranych profesji m.in. szefa kuchni, lekarza czy nauczyciela i przypisanie im zdrowych warzyw i owoców, które są niezbędne w diecie danego profesjonalisty i dzięki którym dzieci mogą stać się zdrowymi dorosłymi.
Wybieram wodę
Wybieram Wodę to ogólnopolski program edukacyjny – wspólna inicjatywa Polskiego Towarzystwa Dietetyki oraz Instytutu Promocji Zdrowia i Dietoterapii. Partnerami programu są instytucje samorządowe, ośrodki naukowe związane z ochroną środowiska i zasobów wodnych oraz producenci wód butelkowanych – w tym Nestle Waters Polska.
Działania programu adresowane są do grup szczególnie narażonych na niedostateczne nawodnienie organizmu: kobiet w ciąży i karmiących, małych dzieci, młodzieży szkolnej, seniorów oraz osób aktywnie uprawiających sport.
Akcja ma na celu promocję korzyści płynących z picia wody oraz edukację z zakresu prawidłowego nawodnienia organizmu, prowadzoną również w kontekście prawidłowo zbilansowanej diety. Działania podkreślają rolę wody nie tylko w zachowaniu zdrowia, ale także w środowisku, gospodarce, przemyśle i rolnictwie. Z uwagi na potrzebę ochrony naturalnych zasobów wodnych, jednym z kluczowych zadań projektu jest propagowanie racjonalnego gospodarowania wodą i jej oszczędzania.
W ramach projektu uruchomiona została strona internetowa, która stanowi multimedialną platformę edukacyjno-informacyjną wraz z panelem do rejestracji szkół, placówek i miast biorących udział w programie. Organizatorzy programu przeprowadzają także konkursy oraz szereg akcji edukacyjnych dla lokalnych społeczności – pikniki, spotkania tematyczne, eventy i lekcje w szkołach.
Więcej informacji: www.wybieramwode.pl.