Sort by
Sort by

Zrównoważona żywność to nasza przyszłość

Zrównoważona żywność to nasza przyszłość
Powrót do informacji prasowych

Marco Settembri, Prezes Nestlé na Region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, w niedawnym liście opublikowanym na łamach Politico zabrał głos w dyskusji na temat potrzeby zmian w podejściu do produkcji żywności – powinna być ona wyprodukowana w sposób zrównoważony, tak by minimalizować nasz ślad węglowy. Musimy dokładać wszelkich starań, by ograniczyć wzrost temperatury i jego niszczący wpływ na środowisko.
 
Urodziłem się we Włoszech. Gdy byłem dzieckiem, moją ukochaną słodką przekąską była kanapka z dżemem truskawkowym – gruba warstwa dżemu ze słodkich truskawek z naszego ogrodu na kromce chleba. Przez lata moje umiłowanie do jedzenia się nie zmieniło. Uszczęśliwia mnie fakt, że mimo niezwykle aktywnego życia, jakie wiodę z dala od miejsca, gdzie się wychowywałem, to wciąż, zawsze i wszędzie mogę nabyć moje ulubione produkty.

Łatwy dostęp do produktów zawdzięczamy współczesnym rozwiązaniom, które swój początek miały już w XVIII wieku i były odpowiedzią na zmiany społeczne. Większa dostępność smacznej, bezpiecznej i wygodnej do spożycia żywności niezwykle pozytywnie wpłynęły na rozwój naszego społeczeństwa i gospodarki. Z czasem sektor spożywczy dostosował się do nowych wymagań i potrzeb.

Nadszedł moment, kiedy musimy się ponownie dostosować. Zapewnienie wszystkim odpowiedniej ilości bezpiecznej i pożywnej żywności w zrównoważony sposób wymaga ponownego przemyślenia sposobu, w jaki dzisiaj ją produkujemy.

Nowy, zrównoważony system produkcji żywności, którego potrzebujemy, wymaga przywództwa i aktywnego zaangażowania wszystkich sektorów, wspartych polityką zorientowaną na przyszłość, która umożliwia tym zmianom stworzenie Europy neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. Dlatego potrzebujemy silnego europejskiego zielonego porozumienia (European Green Deal), aby pomóc wszystkim graczom zaangażowanym w całym łańcuchu dostaw żywności w przyjęciu zrównoważonego podejścia.

Firmy produkujące żywność okazały się istotnym ogniwem w łańcuchu wiodącym od gospodarstwa do stołu, a Nestlé jest zdeterminowane, by odegrać w nim ważną rolę. We wrześniu 2019 roku ogłosiliśmy nasze zobowiązanie, którego celem jest osiągnięcie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych do 2050 roku. To zobowiązanie, podjęte również przez innych producentów żywności, obejmuje najbardziej ambitny cel Porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie globalnego wzrostu temperatury do 1,5°C. Współpracujemy również z innymi organizacjami nad kolejnymi ważnymi celami, takimi jak ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej, aby pomóc w ochronie produkcji żywności.

Tutaj pozwolę sobie zaprezentować praktyczny przykład, jak możemy wpłynąć na poprawę klimatu poprzez produkty żywnościowe bazujące wyłącznie na roślinach. Obecnie w ofercie Nestlé znajdziemy wiele takich propozycji, na przykład Garden Gourmet Incredible Burger, dzięki któremu konsumenci mogą cieszyć się smacznym produktem przy jednoczesnym obniżeniu śladu ekologicznego ich diety.

Jestem przekonany, że Europa może stawić czoła wyzwaniu klimatycznemu i, jeśli będziemy zjednoczeni, pełnić rolę lidera w tej kwestii. Nieczęsto mamy szansę zmienić bieg przyszłości. Teraz mamy okazję wpłynąć na to, by nasza przyszłość była lepsza i spłacić dług wobec natury, która nas tak hojnie obdarzyła.

 

Dokumenty: