Sort by
Sort by

Jak tworzyć bezpieczne miejsce pracy? Relacja z wielkopolskich obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy w fabryce WINIARY

Ponad 100 osób, 10 prelekcji, dobre praktyki BHP zaprezentowane przez firmy z regionu – to bilans wielkopolskich obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy zorganizowanych 24 kwietnia 2013 w fabryce WNIARY (kaliskim oddziale Nestlé Polska S.A.). W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele PIP, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, związków zawodowych oraz lokalni pracodawcy. Samorząd Miasta Kalisza reprezentowali: Grzegorz Sapiński, przewodniczący Rady Miejskiej oraz Stefan Kłobucki, sekretarz Miasta. 

Spotkanie w fabryce WINIARY było okazją do zaprezentowania przez wielkopolskich przedsiębiorców dobrych praktyk w zakresie BHP oraz dyskusji o stanie bezpieczeństwa pracy w regionie. Nestlé przedstawiło podczas wydarzenia m.in. program komunikacji DOBRO, którego rozwinięciem jest hasło: dbaj o bezpieczeństwo, respektuj otoczenie, a podstawą – 6 dobrych zasad: Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych, Zachowuj się bezpiecznie i z troską o środowisko, Gdy zauważysz sytuację lub zachowanie potencjalnie niebezpieczne, zareaguj: zgłoś lub interweniuj, Oceniaj ryzyko. Powstrzymuj się od działań, których skutków nie jesteś pewien lub stwarzających zagrożenie, Utrzymuj swoje miejsce pracy bezpieczne, w należytym porządku. To należy do Twoich obowiązków, Dbaj o środowisko, mając na względzie jego wyczerpujące się zasoby. Poinformuj, jeśli zauważysz ich marnowanie lub inne szkody w środowisku, Jeśli możesz, staraj się im zapobiec. 

Firma kształtuje również kulturę bezpieczeństwa w swojej fabryce organizując m.in. Dzień Bezpieczeństwa dla pracowników, tworząc mapy bezpieczeństwa – wizualizacje zagrożeń na maszynach czy też stosując system Zero Access – zabezpieczania dostępu do części ruchomych wszystkich maszyn w fabryce. 

Zdaniem Macieja Klęczka, dyrektora fabryki WINIARY w Kaliszu: Od lat tworzymy wspólną wartość propagując wśród naszych pracowników, kontrahentów i dostawców najwyższe standardy bezpieczeństwa pracy. Poprzez spotkania takie, jak to – promujące bezpieczeństwo i ochronę zdrowia pracy w naszym regionie – nie tylko dzielimy się wiedzą z przedsiębiorcami z Wielkopolski, ale również wspólnie poszukujemy nowych rozwiązań w tym zakresie.