Sort by
Sort by

Wyzwania współczesnych rodziców

Prezentujemy wyniki badania Parenting Index 
Wyzwania współczesnych rodziców
Przyjście dziecka na świat to dla wielu upragniony i wyczekiwany moment. Jednakże przed świeżo upieczonymi rodzicami stoi szereg wyzwań i zmian organizacji codziennego życia. W ramach zobowiązania wsparcia rodzin w pierwszych 1000 dni życia dziecka Nestlé zleciło przeprowadzenie badania Parenting Index. Cel? Sprawdzenie, z jakimi wyzwaniami mierzą się rodzice na całym świecie, w tym w Polsce. 

Rodzicielstwo dookoła świata

Rodzicielstwo dookoła świata

Badanie Parenting Index objęło 8000 rodziców z 16 krajów Europy, Azji, Afryki oraz Ameryki Północnej i Południowej. W badaniu pod uwagę branych było 11 czynników m.in. presja otoczenia, wsparcie w życiu zawodowym, poczucie stabilności finansowej czy poziom opieki zdrowotnej. 

Polska znalazła się dokładnie pośrodku Indeksu – na 8. miejscu. Polscy rodzice szczególnie pozytywnie wypadli we wskaźnikach takich jak niski poziom presji otoczenia, poczucie pewności siebie w roli rodzica oraz postrzeganie swojej pociechy jako „bezproblemowego dziecka”. Co ciekawe, na całym świecie to właśnie poziom presji wewnętrznej i zewnętrznej to największe wyzwanie stojące przed rodzicami. 

Potrzeba wsparcia

Rodzice w Polsce wykazują jednak obszary, w których potrzebują dodatkowego wsparcia. Są to opieka medyczna i wsparcie ekonomiczne. Młodzi rodzice często też nie radzą sobie z przygotowaniem do realiów związanych z rodzicielstwem, a presja społeczna, mimo że według badań niższa niż w innych krajach, wciąż pogłębia ten problem, powodując także wywieranie nacisku przez rodziców na samych siebie. Nieco ponad połowa rodziców odczuwa silną presję społeczną dotyczącą sposobu, w jaki wychowują swoje dzieci, a 61% badanych uważa, że rodzicielstwo jest trudniejsze, niż myśleli. 

Parenting Index.png

Wiedza dla rodziców maluchów

By wesprzeć rodziców stworzyliśmy platformę edukacyjną Nestlé Baby&Me, gdzie znaleźć można przydatne materiały dla rodziców, w tym kalendarz ciąży, jadłospisy i przepisy oraz ebooki. Dołączając do programu, rodzice mają możliwość bezpłatnej konsultacji ze specjalistami w Strefie Eksperta, szczególnie cennej w czasach pandemii, gdy dostęp do służby zdrowia może być ograniczony. Mogą otrzymywać także dopasowane newslettery oraz uczestniczyć w konkursach i testach produktów Nestlé przeznaczonych dla najmłodszych.

Społeczność młodych rodziców ma też szansę integracji i konsultacji z ekspertami na grupie na portalu Facebook – Nestlé Baby&me - od mam dla mam, specjalnej przestrzeni stworzonej, by dzielić się swoim doświadczeniem zdobytym w pierwszych latach życia dziecka.

Więcej czasu dla najmłodszych

Więcej czasu dla najmłodszych

Obecność obu opiekunów jest kwestią kluczową w pierwszych miesiącach życia dziecka. Nie tylko dla samej pociechy, ale także dla rodziców, którzy mogą się wzajemnie wspierać i pomagać w obowiązkach związanych z pojawieniem się nowego członka rodziny. Więzi budowane są już od pierwszych dni życia dziecka. Dlatego by wesprzeć pracowników w tym wyjątkowym czasie, Nestlé wprowadziło dodatkowy pełnopłatny 4-tygodniowy urlop ojcowski w ramach nowej polityki wsparcia rodziców.

Dodatkowy czas spędzony z maluchami ułatwi nowym rodzicom łączenie wychowania dzieci z pracą oraz pomoże wyrównać szanse kobiet i mężczyzn na rynku pracy. 

Dodatkowe wsparcie dla pracowników Nestlé

W Nestlé dbamy o to, aby zapewnić swoim pracownikom przyjazne środowisko pracy dla nich i dla ich rodzin. Poza inwestycją w badania społeczne i nowe działania z zakresu polityki wsparcia rodziców, firma zapewnia wiele innych stałych benefitów i rozwiązań, m.in. elastyczne godziny pracy, krótsze piątki, dodatkowy dzień opieki nad dzieckiem czy pakiety opieki medycznej dla całej rodziny. Dbanie o work-life balance i wsparcie w życiu rodzinnym to jeden z kluczowych działań skierowanych do pracowników. 

Cały raport Parenting Index dostępny jest (m.in. w angielskiej wersji językowej) na stronie: www.theparentingindex.com