Sort by
Sort by

NAN 2 wykorzystuje plastik na bazie surowców roślinnych

NAN 2 to pierwsza globalna marka zajmująca się żywieniem, która wykorzystuje wieczka i miarki wykonane z plastiku otrzymanego na bazie odnawialnych surowców roślinnych. Wspomniane elementy opakowań powstają w minimum 66% z plastiku wytwarzanego z trzciny cukrowej. To rozwiązanie pozwala zatroszczyć się o dobro planety, gwarantując jednocześnie niezmienną, wysoką jakość i bezpieczeństwo produktu.
Powrót do informacji prasowych

Nestlé do ponad 150 lat jest ekspertem w zakresie badań związanych z żywieniem niemowląt i małych dzieci. Ich wyniki są wykorzystywane w praktyce przy tworzeniu i udoskonalaniu produktów firmy. Troska o zdrowie przyszłych pokoleń to jednak nie tylko prawidłowe żywienie najmłodszych, to także dbałość o planetę, na której będą żyć. Na rynku właśnie pojawiają się nowe opakowania mlek modyfikowanych NAN 2, które nie tylko w 100% nadają się do recyklingu, ale również wykorzystują plastik otrzymywany w min. 66% z surowców roślinnych.

NAN 2 w puszce nadającej się w 100% do recyklingu.jpg
 

Wieczko i miarka
Dotychczas plastikowe wieczka i miarki w opakowaniach mlek modyfikowanych otrzymywane były z paliw kopalnych. Tak uzyskane elementy są bezpieczne i funkcjonalne, jednak surowiec, z którego powstały, będzie odtwarzać się miliony lat. Niezmiernie ważne było więc znalezienie rozwiązań opartych w jak największym stopniu na surowcach odnawialnych. Udało się to osiągnąć wykorzystując trzcinę cukrową – wieczka w nowych opakowaniach mlek modyfikowanych NAN 2 otrzymywane są w 66%, a miarki aż w 95% z tego odnawialnego surowca roślinnego. Potwierdza to certyfikat niezależnej instytucji – TUV Austria. Co ważne, tak otrzymywany plastik ma tak samo dobre właściwości ochronne jak plastik otrzymywany tradycyjnymi metodami oraz w tym samym stopniu nadaje się do recyklingu. Zarówno wieczka jak i miarka po zużyciu powinny zostać wyrzucone do kosza żółtego, przeznaczonego na tworzywa sztuczne. Jednocześnie ze zmianą technologii otrzymywania wieczka i miarki zmniejszono także intensywność ich barwy – pozwoli to dodatkowo zwiększyć przydatność otrzymanego surowca wtórnego do powtórnego wykorzystania.

Trzcina cukrowa – surowiec o szerokim zastosowaniu 
Dostawcy trzciny cukrowej, która wykorzystywana jest do produkcji opakowań NAN 2 dbają, by pozyskiwana była w sposób odpowiedzialny i zagospodarowana w jak największym stopniu. To bardzo wydajny surowiec – tu wszystko można wykorzystać. Z trzciny otrzymywany jest najpierw cukier, wykorzystywany w celach spożywczych, a z pozostałości mogą powstać:

  • Żywica, z której wytwarzane są plastikowe elementy opakowań mlek modyfikowanych NAN 2;
  • Biomasa (miąższ z trzciny cukrowej), wykorzystywana do produkcji ekologicznego paliwa, które dostarcza energii niezbędnej w procesie przetwórstwa trzciny;
  • Naturalny nawóz bogaty w składniki odżywcze, wykorzystywany do nawożenia pól.

 

Korpus puszki i wewnętrzna osłona
Puszki mlek modyfikowanych NAN 2 powstają ze stali. To surowiec, który może być wykorzystywany praktycznie w nieskończoność bez jakiejkolwiek utraty jakości. Niezwykle łatwe jest jego odzyskiwanie i ponowne przetwarzanie. W ten sposób ograniczana jest ilość powstających odpadów, a bezcenne zasoby i w konsekwencji środowisko, skuteczniej chronione. Także dodatkowa membrana z folii aluminiowej nadaje się do recyklingu.

To jeszcze nie wszystko…
Nowe opakowania są dobre nie tylko dla maluszków, które otrzymają produkt tej samej jakości, tak samo bezpieczny i świeży, ale także dla środowiska. To równie ważne, bo przyszłość dzieci zależna jest przecież od przyszłości planety, a ich zdrowie, od jej kondycji. Nestlé zobowiązało się, że wszystkie opakowania produktów do 2025 roku będą nadawały się do recyklingu. Nad opracowywaniem nowych rozwiązań pracuje powołany specjalnie w tym celu w 2018 roku, zlokalizowany w Szwajcarii, Instytut Badań nad Opakowaniami Nestlé. Ciągle trwają prace, mające na celu zwiększenie wykorzystania surowców odnawialnych w opakowaniach produktów firmy. Nestlé współpracuje również z lokalnymi jednostkami, by zwiększyć możliwości ponownego przetwarzania i wykorzystywania odpadów. 

Co jeszcze robi Nestlé dla środowiska?

  1. Ograniczanie śladu węglowego produktów, czyli związanej z nimi całkowitej emisji gazów cieplarnianych. Jest to możliwe dzięki współpracy z rolnikami i innymi dostawcami oraz wdrażaniu w fabrykach najnowszych technologii. W latach 2010-2019 działania te pozwoliły na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 18% w przeliczeniu na tonę produktu.
  2. Zwiększanie wykorzystania surowców odnawialnych – dążenie do pozyskiwania energii elektrycznej niezbędnej do funkcjonowania fabryk w 100% ze źródeł odnawialnych. Dziś ponad 44% energii elektrycznej we wszystkich fabrykach Nestlé pochodzi ze źródeł odnawialnych, a co 3. fabryka mlek modyfikowanych NAN 2 korzysta już wyłącznie z takich źródeł energii.
  3. Zmniejszenie zużycia wody – fabryki Nestlé, w których powstają produkty dla niemowląt i małych dzieci w latach 2010-2019 aż o 40% ograniczyły ilość tego cennego surowca wykorzystywaną w przeliczeniu na tonę produktu.

Dodatkowo, wszystkie fabryki Nestlé posiadają certyfikat Systemu Zarządzania Środowiskowego ISO 14001.

 

Szczegółowych informacji udziela
Ewelina Poźniak
Specjalista ds. Żywienia i Komunikacji
Nestlé Nutrition
tel. +48 660 630 290
e-mail: [email protected]

Ważna informacja
Zdrowa dieta matki w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia mu bowiem doskonale zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zadbaj, by Twoja dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Jeśli zdecydujesz się nie karmić piersią, pamiętaj że ta decyzja jest trudna do odwrócenia. Stosowanie mleka modyfikowanego niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które powinnaś wziąć pod uwagę. Dodatkowo, rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Dla zdrowia Twojego dziecka ważne jest, by mleko modyfikowane przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu. Przed podjęciem decyzji dotyczącej karmienia malucha porozmawiaj z lekarzem lub położną. Wskazówki specjalistów pomogą Ci odpowiednio przygotować się do karmienia piersią oraz utrzymać laktację.