Sort by
Sort by

5 pytań do 5 liderek

Poznajcie 5 inspirujących liderek z naszej firmy

5 pytań do 5 liderek

W Nestlé Polska dbamy o kulturę różnorodności i inkluzji, w której każdy ma szansę na rozwój zawodowy i osiąganie sukcesów w pracy. Wierzymy, że odmienność perspektyw i doświadczeń wzmacnia nasze zespoły i pozwala nam inspirować się nawzajem. Nasze wsparcie dla różnorodności widać w statystykach. Odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych w firmie sięga dziś 50%.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet prezentujemy sylwetki pięciu wyjątkowych liderek, które na co dzień budują sukces naszej firmy. Poznajcie bohaterki naszego materiału - Małgosię, Esin, Ewę, Jolę oraz Małgosię. Każdej z nich zadaliśmy jedno pytanie.

Małgorzata Turowska

Małgorzata Turowska jest związana z zakładem produkcyjnym w Kaliszu od ponad 30 lat. W styczniu 2018 objęła stanowisko CTAG Manager Cold Sauces & Wet Culinary, a od tego roku dodatkowo Wet Dairy. CTAG to dział firmy, który zajmuje się między innymi wdrażaniem nowych receptur i technologii na rynku lokalnym i międzynarodowym. Małgorzata zarządza projektami dla kilkunastu fabryk w Europie, a w zespole, który prowadzi, jest ponad 50 osób. Jej wizytówką zawodową stało się opracowanie i wdrożenie produktów kojarzonych z najwyższą jakością.

Jakie elementy kultury organizacyjnej sprawiają, że dobrze czujesz się w Nestlé?  

Małgorzata: W kaliskim zakładzie pracuję już od trzech dekad – byłam stypendystką Kaliskich Zakładów Koncentratów Spożywczych „WINIARY”, a swoją karierę rozpoczęłam w dziale R&D fabryki. Zakład produkcyjny zaczął się dynamicznie rozwijać, kiedy dołączył do rodziny Nestlé. Dla mnie osobiście było to przyśpieszenie kariery zawodowej oraz szansa na zdobycie międzynarodowego doświadczenia. Patrząc z perspektywy lat, myślę, że o sukcesie firmy decyduje kultura organizacyjna. Jest to potężna siła, która może wspomóc rozwój pracowników, a także pozwolić na zatrzymanie talentów.  

Wierzę, że przyjazne środowisko pracy mogą stworzyć tylko takie firmy, w których deklarowane wartości są przestrzegane w praktyce. W Nestlé czuję się fantastycznie. Bardzo odpowiada mi to, że w naszej organizacji zostało stworzone takie miejsce, w którym każdy pracownik jest szanowany, ma swobodę działania, tworzenia i wypowiedzi w każdej sprawie. Dzięki różnorodności i otwartości pracowników oraz czerpaniu z tej różnorodności, czuję, że pobudzana jest kreatywność i innowacyjność naszych zespołów. To przekłada się na wzrost zaangażowania i osiąganie sukcesów. 

Esin Tanik

Esin Tanik od ponad 20 lat pracuje w branży FMCG. W ramach dotychczasowej ścieżki kariery w Nestlé obejmowała szereg stanowisk kierowniczych w obszarach, takich jak marketing, sprzedaż czy planowanie strategiczne. Doświadczenie zawodowe zdobywała na rynku tureckim oraz w Szwajcarii. Obecnie stoi na czele biznesu słodyczy Nestlé w Polsce i jest członkinią lokalnego zespołu zarządzającego.

Czy masz jakąś radę dla kobiet, które chcą osiągnąć sukces w biznesie?  

Esin: Dołączyłam do Nestlé 17 lat temu, zaczynając pracę w dziale marketingu Nestlé w Turcji. Następnie zostałam szefową CCSD (Category Channel Sales Development), a później podjęłam wyzwanie kierowania ogromnym zespołem sprzedażowym jako Head of Traditional Trade. Po zdobyciu doświadczenia w sprzedaży przeniosłam się do Szwajcarii, gdzie objęłam stanowisko Strategic Planning Manager dla biznesu słodyczy w regionie europejskim. Od dwóch lat jestem odpowiedzialna za biznes słodyczy Nestlé w Polsce.  

Moja rada dla kobiet, które chcą osiągnąć sukces w biznesie? Wiara w swój potencjał i wyjście ze swojej strefy komfortu. Stawianie czoła wyzwaniom i sprawdzanie się w różnych rolach i różnych obszarach kulturowych sprawiło, że mam szerszą perspektywę i głębsze zrozumienie biznesu.

Ewa Kierlik

Ewa Kierlik ma ponad 15 letnie doświadczenie w marketingu w branży FMCG. Do Nestlé Polska dołączyła w 2020 roku, obejmując stanowisko Marketing Managerki w Dywizji Nestlé Nutrition, która zajmuje się żywnością dla niemowląt i małych dzieci.  

Jakie były największe wyzwania, z którymi musiałaś się zmierzyć w swojej karierze i jak je pokonałaś?

Ewa: W trakcie mojej dotychczasowej kariery zmierzyłam się z wieloma wyzwaniami, ale największym z nich było prawdopodobnie znalezienie czasu dla…siebie.  

Dla równowagi naprawdę bardzo potrzebuję chwili wyciszenia. Moja praca polega na spotkaniach i rozmowach z ludźmi. Często jest wymagająca oraz mocno angażująca. Mam dwójkę dzieci i męża, jeszcze parę lat temu zostawało mi po pracy bardzo niewiele chwil, gdy mogłam pobyć sama. Postanowiłam zrobić coś, by to zmienić. Zaczęłam od biegania, bo to ono dawało mi możliwość wyjścia bez wcześniejszego planu i na tak długo, na ile mogłam sobie akurat pozwolić. Mimo, że nigdy wcześniej nie sądziłam, że to polubię, bardzo szybko weszło mi to w krew i regularnie dawało czas, by pobyć sama ze sobą.  

Zrozumiałam, że by być dobrą managerką oraz przełożoną, ale też mamą i partnerką, muszę wygospodarować czas, by pobyć z własnymi myślami. Od tamtej pory nie mam wyrzutów sumienia, gdy go dla siebie znajduję.

Jolanta Borowska

Jolanta Borowska to managerka, która od prawie 25 lat jest związana z obszarem marketingu. W swojej karierze zawodowej pracowała dla firm z branży retail oraz FMCG. Do firmy dołączyła w 2019 roku, obejmując stanowisko Head of Communication & Marketing Services w Nestlé Polska i krajach bałtyckich. Obecnie pełni funkcję Head of Marketing & Consumer Communication w regionie CEE. Jest też członkinią zespołu zarządzającego Nestlé Polska i Nestlé CEE.  

Jaki jest Twój przepis na zachowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym?  

Jola: Mój przepis to partnerstwo i ruch. Dzieci wniosły do naszego życia radość i sens. Uświadomiły mi też, jak ważny jest wolny czas (bo okazało się, że go nie ma). A jak to wszystko pogodzić z pracą?  

Niemożliwe stało się możliwe, kiedy sprawiedliwie podzieliliśmy się obowiązkami, począwszy od urlopu wychowawczego. Pierwsze sześć miesięcy po urodzeniu Bartka wykorzystałam ja, a kolejne sześć – mój mąż Zbyszek, wywołując przy okazji sensację. Był pierwszym tatą u siebie w pracy, który zdecydował się na taki krok. Kiedy rozpoczęliśmy przygodę z przedszkolem i szkołą, ustaliliśmy, kto przygotowuje kanapki, kto zawozi dzieci, jak dzielimy się wywiadówkami. To niby małe, przyziemne rzeczy, ale na co dzień mają duże znaczenie.

W zachowaniu równowagi pomaga mi także regularna aktywność fizyczna. Słowo klucz to: regularna. Nieważne, co robię, staram się znaleźć na to czas minimum trzy razy w tygodniu. Kiedyś dużo biegałam, potem pływałam, teraz jestem zafascynowana jogą.

Małgorzata Filar

Małgorzata Filar rozpoczęła swoją karierę zawodową ponad 20 lat temu. Od 2013 roku jest kierowniczką laboratorium Nestlé Quality Assurance Center, zwanego w skrócie NQAC, które mieści się na terenie zakładu produkcyjnego w Rzeszowie. NQAC to obecnie jedno z 7 tego typu centrów badawczych Nestlé w Europie, które jest akredytowane według normy PN-EN ISO/IEC 17025 - „Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących”. Zespół, którym kieruje Małgorzata, to ok. 60 specjalistów z zakresu mikrobiologii, zarządzania jakością, analiz chemicznych i technik analizy instrumentalnej w laboratorium.  

Który moment w Twojej karierze był szczególnie wymagający?  

Małgorzata: Lata 2007-2008 były dla mnie okresem pełnym wyzwań. Rzeszowska fabryka dołączyła do Nestlé w 2007 roku i po tym nastąpił intensywny rozwój laboratorium, którym zarządzałam. Osobiście był to dla mnie wymagający czas jeszcze z jednego powodu - byłam wtedy w ciąży. Po urlopie macierzyńskim trwającym ok. 5 miesięcy, wróciłam do pracy, by dalej rozwijać laboratorium. Duże tempo, wiele wyzwań, ale patrząc na to wszystko z perspektywy czasu - warto było.  

W 2013 roku zostałam kierowniczką nowo utworzonego Nestlé Quality Assurance Center. Przez ostatnie 10 lat jednostka ta bardzo się rozwinęła. Nasze laboratorium, oprócz  wysokiej klasy sprzętu, wyróżnia zespół, jaki tworzymy. Wspaniali ludzie, którzy bardzo dobrze ze sobą współpracują i z pasją wykonują swoją pracę. Posiadają szeroką wiedzę analityczną, wspierają inne laboratoria w fabrykach. Naszym sukcesem jest zadowolenie klienta – czyli fabryk Nestlé - robimy wszystko, aby analizy wykonać szybko, ale przede wszystkim dobrze. 

Odwiedź naszą zakładkę Kariera, żeby dowiedzieć się więcej o tym, jak pracuje się w Nestlé. Aktualne oferty pracy w naszej firmie znajdziesz pod tym linkiem