Sort by
Sort by

Lekkoatletyka dla każdego!

Promujemy aktywność fizyczną i zasady prawidłowego odżywiania
 
Lekkoatletyka dla każdego!

Zachęcanie dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej bywa nie lada wyzwaniem. Jak pokazuje opublikowany w styczniu 2021 roku raport „Aktywność fizyczna i żywienie dzieci w czasie pandemii”, zrealizowany na zlecenie Nestlé i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA)*, jest to szczególnie istotne, gdyż pandemia znacząco zmieniła naszą codzienność, przesuwając aktywność fizyczną na dalszy plan. Mniej ruchu i kontaktów z rówieśnikami, a więcej czasu przed komputerem, odbiło się negatywnie na zdrowiu i kondycji najmłodszych.

Naszym globalnym celem jest pomoc 50 milionom dzieci w prowadzeniu zdrowszego stylu życia do 2030 roku. Dlatego w ramach flagowej inicjatywy Nestlé for Healthier Kids wspieramy program edukacyjno-sportowy „Lekkoatletyka dla każdego!” (Ldk!) prowadzony przez Polski Związek Lekkiej Atletyki (PZLA). Jego celem jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej regularnej oraz bezpiecznej aktywności fizycznej, w szczególności dyscyplin lekkoatletycznych.

W roku szkolnym 2021/2022, w ramach wspólnie realizowanych działań, ponad 12 tysięcy dzieci regularnie ćwiczyło pod okiem 642 trenerów lekkiej atletyki. Chcąc przybliżyć zasady prawidłowego odżywiania, zorganizowaliśmy warsztaty żywieniowe w całej Polsce. Wzięło w nich udział aż 1200 dzieci, które miały okazję nie tylko powtórzyć zasady zbilansowanej diety, ale także samodzielnie przygotować zdrową przekąskę czy napój izotoniczny, który świetnie nawadnia organizm, szczególnie podczas treningów.

Lekkoatletyka dla każdego!

 

Dla wielu dzieci zaskoczeniem było, że to Talerz zdrowego żywienia jest najbardziej aktualnym zaleceniem żywieniowym. Uczestnicy chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami oraz deklarowali poprawę nawyków - zwłaszcza zamianę słodzonych napojów na wodę i ograniczenie podjadania – mówi Katarzyna Żywczyk, Starszy Specjalista ds. Żywienia w Nestlé Polska. To, co mnie zaskoczyło to fakt, że zajęcia praktyczne były dla wielu pierwszą okazją w życiu, by samodzielnie przygotować coś do jedzenia. Tym bardziej cieszyło nas to, że mogliśmy obserwować, jak dużo satysfakcji dają im nasze warsztaty żywieniowe – dodaje Kasia.

 

Lekkoatletyka dla każdego!

W czwartek 23 czerwca w Sieradzu odbyły się Ogólnopolskie Zawody Ldk!, które były zwieńczeniem całorocznych zmagań dzieci trenujących na co dzień w programie. Ponad 600 młodych sportowców zmierzyło się w konkurencjach lekkoatletycznych takich jak biegi na krótkich i dłuższych dystansach, skok w dal, skok wzwyż, bieg przez płotki, rzut oszczepem czy pchnięcie kulą. Podczas wydarzenia został ustanowiony nowy rekord kraju w biegu na 600 m i biegu przez płotki na 300 m.

Więcej informacji na temat programu: http://www.lekkoatletykadlakazdego.pl/

*Badanie online, Kantar, wrzesień 2020, zrealizowane wśród rodziców uczestników programu „Lekkoatletyka dla każdego!” (1062 osoby) oraz rodziców z panelu Klubu Kantar (nie uczestniczących w programie LDK).