Sort by
Sort by

Przygotowywanie posiłków z dziećmi

7 sposobów na to, by cieszyć się wspólnym przygotowywaniem posiłków
7 sposobów na to, by cieszyć się wspólnym przygotowywaniem posiłków
Czy wiedzieliście, że dzieci, które pomagają w przygotowaniu posiłków, jedzą więcej owoców i warzyw? Badania pokazują, że wspólne gotowanie przynosi wiele korzyści. Przedstawiamy 7 sposobów na to, jak cieszyć się wspólnym przygotowywaniem posiłków.

1. Nie przejmuj się bałaganem w kuchni

mess1.jpg

Staraj się nie przejmować bałaganem, jaki dzieci robią podczas wspólnych eksperymentów kulinarnych. Pozwól im na bycie kreatywnymi. Po przygotowaniu posiłku możesz zachęcić dzieci do wspólnego sprzątania.


2. Pobudzaj wyobraźnię swoich pociech

imagination.jpg

Zachęcaj dzieci do tego, by były kreatywne, przygotowując posiłki. Daj im swobodę podczas dekorowania ciasteczek lub rzuć im wyzwanie, aby stworzyły sałatkę owocową w kolorach tęczy albo ułożyły z warzyw kształt ulubionego zwierzątka.

Możesz też zachęcić dzieci do wspólnego przygotowywania posiłków z ich koleżankami i kolegami. Możecie wspólnie zorganizować konkurs, by zobaczyć, kto wymyśli najlepszy sposób podania. Jednak pamiętaj – każdy jest zwycięzcą, ponieważ po rywalizacji może skosztować swojej pysznej nagrody!


3. Pomóż dzieciom rozwijać umiejętności przydatne w życiu

washing-hands.jpg

Wspólne przygotowywanie posiłków z dziećmi może być świetną okazją do tego, by nauczyć je umiejętności przydatnych w życiu.

Możecie porozmawiać o matematyce i ułamkach podczas odmierzania składników lub krojenia pizzy na kawałki. Przygotowując miejsce do pracy oraz myjąc ręce, dzieci mają też szansę zgłębić swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa i higieny żywności. Możecie porozmawiać o prawidłowym żywieniu podczas przygotowywania i nakładania posiłku.


4. Buduj więź z dziećmi podczas pieczenia

baking-together.jpg

Kuchnia jest świetnym miejscem, by wspólnie spędzać czas z dziećmi. Nie potrzebny jest Wam do tego żaden dodatkowy sprzęt ani środki. 

Wspólne pieczenie ciasteczek może sprawić, że nawet zwykłe popołudnie będzie wyjątkowe. Dzieci będą z pewnością wspominać w przyszłości przygotowywanie smakołyków z rodzicami.


5. Wspólnie planujcie jadłospis

plan-meals.jpg

Planowanie posiłków razem z dziećmi to dobry pomysł na wspólne spędzanie czasu. Pokaż swoim pociechom, jak ważna jest zbilansowana dieta – zawierająca dużą ilość produktów pełnoziarnistych, błonnika i warzyw. Pobudź ich zainteresowanie tematem prawidłowego odżywania i zachęć je do kreatywności w kuchni!


6. Zaangażuj dzieci w przygotowanie posiłków

mum-girl-cooking.jpg

Dzieci biorące udział w przygotowaniu posiłków, chętniej sięgają po zdrowsze jedzenie na swoich talerzach. 
Jest wiele czynności, dzięki którym zachęcisz swoje pociechy do wspólnego przygotowania posiłków. Mycie produktów, dodawanie składników, tarcie na tarce to fajne aktywności dla dzieci. No i nie zapominajmy o zmywaniu!


7. Stwórzcie wspólnie kulinarne dzieła sztuki

healthy-food-art.jpg

Spraw, żeby prawidłowe odżywanie było dobrą zabawą, pobudzając kreatywność w sposobie podawania posiłków.

Podawanie jedzenia w formie ułożonego obrazka, prostego wzoru lub dekorowanie brzegu talerza może uczynić posiłek bardziej apetycznym dla dzieci. Tworzenie wzorów w kształcie zwierząt bądź buziek to bardzo popularne rozwiązanie. Brokuł i kalafior będą doskonale imitować drzewa. Możecie też skorzystać z foremek do ciasteczek i stworzyć dzięki nim gwiazdki, serduszka, diamenty z warzyw takich jak papryka czy ogórek!