Sort by
Sort by

Trendy w diecie: produkty na bazie roślin

Co wpływa na rosnącą popularność diety roślinnej?
Trendy w diecie: produkty na bazie roślin
W ostatnich latach popularność diety roślinnej dynamicznie rośnie. 10% młodych deklaruje się jako wegetarianie lub weganie, a 40% młodych dorosłych stosuje dietę fleksitariańską – czyli opierającą się głównie na produktach roślinnych, jednak dopuszczającą sporadyczne spożycie mięsa lub ryb. Skąd ten trend? Zyskujące na popularności diety roślinne i fleksitariańska, oprócz pozytywnego wpływu na zdrowie, są korzystne także dla naszej planety. 

Nie brak jej niczego 

Jedną z przyczyn wysokiej popularności diet opierających się na roślinach jest ich niebagatelny wpływ na zdrowie. Odpowiednio zbilansowana dieta roślinna jest bogata we wszelkie składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tak, także w białko. Mitem jest, że dieta roślinna nie jest w stanie pokryć wymaganego zapotrzebowania na ten składnik. Niektóre z roślin strączkowych, np. soja, posiadają wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne (czyli takie, które należy dostarczyć z pożywienia). Zawiera ona aż 35% białka na 100 g produktu. 

Korzystna dla zdrowia

Eliminacja bądź ograniczenie mięsa w codziennej diecie może przynieść wymierne korzyści takie jak zmniejszenie ryzyka otyłości czy chorób sercowo-naczyniowych. Dieta roślinna może być jednocześnie dietą niskiej wartości energetycznej, co znaczy, że poprzez obecność dużej ilości owoców i warzyw, które zwiększają objętość posiłku, zmniejsza się ilość przyjmowanych kalorii, gdyż produkty roślinne są z zasady mniej kaloryczne. Więcej jedzenia, mniej kalorii? Jak najbardziej możliwe! Odpowiednio zbilansowana dieta roślinna, zawiera w sobie zwiększoną ilość węglowodanów złożonych oraz błonnika, co skutecznie zmniejsza ryzyko cukrzycy typu drugiego i otyłości. Jeżeli tylko zadbamy o to, aby nasza dieta roślinna zawierała wszelkie potrzebne składniki odżywcze, możemy być pewni, że nasz organizm nam za to podziękuje.

Przyjazna dla środowiska

Przestawienie się na dietę roślinną może być także ukłonem w stronę środowiska i wyrazem troski o planetę. Przede wszystkim, do wytworzenia produktów roślinnych zużywa się o wiele mniej wody! Jako przykład może posłużyć nam białko soi – na jej wyprodukowanie potrzeba aż 100 razy mniej wody, niż na produkcję wołowiny. Ponadto na uprawę roślin przeznaczamy mniej powierzchni niż hodowlę zwierząt, co wpływa na ograniczenie procesu wylesienia planety. Co może wydawać się zaskakujące, przejście na dietę roślinną może znacząco ograniczyć emisję CO2. Globalna produkcja mięsa emituje więcej CO2 niż transport samochodowy, kolejowy i lotniczy razem wzięte!

W Nestlé dbamy o to, aby produkowana przez nas żywność była nie tylko smaczna, ale także dobra dla konsumentów i planety. Linia produktów Garden Gourmet jest tego najlepszym przykładem. Dzięki naszym roślinnym zamiennikom mięsa jesteśmy krok bliżej realizacji naszego zobowiązania, by do 2050 roku osiągnąć zerową emisję CO2. Oferujemy także pyszną i zdrową alternatywę dla mięsa, którą można przygotowywać na najróżniejsze sposoby. Kulinarne inspiracje można znaleźć na gardengourmet.pl.