Sort by
Sort by

Uprawiaj własne warzywa

Prosty sposób na zachęcenie dzieci do jedzenia warzyw
Uprawiaj własne warzywa
Walka z dziećmi o jedzenie warzyw to coś, co wielu rodziców zna z własnego doświadczenia. Samodzielna uprawa warzyw może się jednak wydawać trudna, jeśli nigdy się tego nie robiło.

Samodzielna uprawa warzyw może się jednak wydawać trudna, jeśli nigdy się tego nie robiło, ale jest to świetny sposób na zmobilizowanie dzieci do jedzenia warzyw. Kopanie, sadzenie i podlewanie to idealne zajęcia praktyczne. Podobnie jak dorośli, dzieci mogą czerpać satysfakcję i dumę z jedzenia warzyw z własnego ogródka.

Firma Nestlé przygotowała proste wskazówki na temat sadzenia warzyw w domu w ramach swojego projektu, który zakłada pomoc 50 milionom dzieci w prowadzeniu zdrowszego stylu życia do 2030 r.

Zaczynamy!

Warzywa może uprawiać każdy, nawet jeśli mieszka się w mieszkaniu w centrum miasta. Do sadzenia ziół i małych warzyw, takich jak rzodkiewka czy szpinak, można wykorzystać niewielką doniczkę na parapecie.

Jeśli dysponujesz przestrzenią na dworze, nie potrzebujesz specjalnej grządki. Zamiast tego możesz samodzielnie wykonać skrzynię na warzywa, zbijając ze sobą kilka desek i wypełniając je ziemią bogatą w składniki odżywcze.

Wiele miast zakłada też wspólne ogrody, w których mieszkańcy mogą wybrać sobie grządkę i sadzić na niej dowolnie wybrane rośliny. To dobra okazja, by dowiedzieć się czegoś o ogrodnictwie i dzielić się wskazówkami z sąsiadami czy przyjaciółmi, dzięki czemu można stać się częścią działań podejmowanych przez całą społeczność.

Sadzenie

Kiedy znajdziesz już odpowiednie miejsce, pora na sadzenie. Większość saszetek z nasionami zawiera informacje na temat optymalnego terminu ich sadzenia i odpowiedniej głębokości.

Większe warzywa, takie jak por, ziemniaki czy marchew, będą lepiej rosły na grządkach, ale mniejsze warzywa i sałaty można sadzić w skrzyniach i doniczkach, które należy umieścić w dobrze nasłonecznionym miejscu.

Podlewanie to czynność, którą bardzo lubią dzieci. Najlepiej wykonywać ją w najchłodniejszych porach dnia, by jak najlepiej wykorzystać wodę. W zależności od wieku dziecka, można pokusić się o krótką lekcję chemii i wytłumaczyć, na czym polega parowanie, a także podkreślić wagę oszczędzania wody.

Silne i zdrowe sadzonki potrzebują wilgotnej ziemi bez chwastów. Chwasty lepiej usuwać ręcznie niż przy użyciu środków chemicznych. Aby sadzonki zdrowo rosły, należy usunąć również zwiędłe liście.

Ochrona gleby

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z hodowlą warzyw, na początek najlepiej wybrać sałatę albo pomidory, które można hodować w doniczkach na parapecie. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, warto więc zastanowić się nad uprawami łączonymi i ochroną składników odżywczych występujących w glebie.

Odpadki spożywcze mogą posłużyć jako kompost zamiast trafiać na śmieci. Torebki po herbacie, obierki warzyw, skórki od bananów i skorupki jaj zapewniają glebie najważniejsze składniki odżywcze. Nie ma potrzeby wydawać pieniędzy na kupne nawozy.

Każdego roku najlepiej sadzić inny rodzaj roślin w każdej doniczce lub grządce. Na przykład jeśli w danym miejscu rosły warzywa korzeniowe, w przyszłym roku warto zasadzić tam warzywa liściaste. Taki „płodozmian” to podstawa dobrych praktyk rolniczych, bez względu na rozmiary grządki.

Priorytety zdrowotne

Jedzenie i jego wpływ na zdrowie człowieka będzie prawdopodobnie jednym z największych wyzwań XXI wieku.

Jedzenie i jego wpływ na zdrowie człowieka będzie prawdopodobnie jednym z największych wyzwań XXI wieku.

W 2016 r. 41 milinów dzieci w wieku przedszkolnym miało nadwagę, więc uczenie najmłodszych o prawidłowym odżywianiu jest kluczowe dla powstrzymania światowej epidemii otyłości. Jest to również krok na drodze do osiągnięcia Celu nr 3 z Celów Zrównoważonego Rozwoju, który został wyznaczony przez ONZ i zakłada zapewnienie wszystkim ludziom w każdym wieku zdrowego życia oraz promowanie dobrobytu.

Nestlé jest jedną z globalnych firm, które zobowiązały się wspierać cele zrównoważonego rozwoju ONZ, pomagając dzieciom lepiej się odżywiać i więcej się ruszać.

Uprawa warzyw to przyjemny sposób na to, by dzieci rosły zdrowiej.