Sort by
Sort by

Cała rodzina w kuchni

7 pomysłów na zaangażowanie dzieci do pomocy w kuchni
7 pomysłów na zaangażowanie dzieci do pomocy w kuchni
Każdy rodzic chce wpajać dzieciom prawidłowe nawyki żywieniowe, ale sprawienie, by nasze pociechy naprawdę doceniały istotę zbilansowanego odżywiania, może być wyzwaniem. Jak więc wzbudzić zainteresowanie dzieci tak, by wybierały dobrze zbilansowane posiłki? Najlepiej zaangażować je w przygotowanie i sprawić, że będzie to dla nich dobra zabawa. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak to zrobić.

Wspólnie przygotujcie jadłospis

plan-meals.jpg

Korzystając z pomocy Waszych pociech, przygotujcie tygodniowy jadłospis dla całej rodziny. Pozwólcie, żeby najmłodsi przedstawili swoje pomysły i udzielajcie wskazówek, jeśli są one potrzebne. Zbilansowany posiłek powinien składać się z: dużej części warzyw, porcji białek (mięsa, jajek, ryby, soczewicy lub fasoli) i porcji pełnoziarnistego makaronu, brązowego ryżu lub ziemniaków (przygotujcie ziemniaki w mundurkach, dzięki temu będą zawierały więcej błonnika). 

 

Stwórzcie listę zakupów

draw-shopping-list.jpg

Jeśli macie już gotowy jadłospis to pora na zakupy. Pozwólcie, żeby dzieci pomogły Wam w przygotowaniu listy zakupów. Dzięki temu będziecie mieć świetną okazję, żeby porozmawiać o zasadach prawidłowego odżywiania, odnosząc się do konkretnych przykładów. 

Możecie wprowadzić różnego typu zabawy tak, by przygotowanie listy zakupów było jeszcze większą frajdą. Przykład? Rysowanie produktów, których potrzebujecie i poproszenie dziecka, żeby zgadywało jego nazwę.

 

Wspólnie rozpakujcie torby z zakupami

Wspólnie rozpakujcie torby z zakupami

Po powrocie ze sklepu poproście dzieci o pomoc w rozpakowaniu toreb z zakupami. Zamieńcie to zadanie w zabawę: pozwólcie, żeby pociecha zgadła, które produkty muszą trafić do lodówki, a które do spiżarni lub do zamrażarki.

 

Przygotujcie posiłki razem z dziećmi 

cooking-time.jpg

Zaangażowanie dzieci w przygotowywanie posiłków jest istotne. Badania pokazują, że dzieci, które pomagają w przygotowaniu posiłków w domu, chętniej próbują nowych potraw oraz smaków i zdrowiej się odżywiają.

Zaangażuj dzieci do pomocy w kuchni i naucz je, jak myć warzywa, rozmrażać mięso lub czyścić ryby – to dla nich okazja do tego, by rozwinąć inne pozytywne nawyki takie jak utrzymywanie kuchni w czystości, mycie rąk przed i po gotowaniu, a także segregowanie, recykling i/ lub kompostowanie odpadów.


Pokażcie dzieciom potrawy z różnych zakątków świata 

world-cuisine-wide.jpg

Przygotowywanie potraw z różnych zakątków świata jest nie tylko świetną okazją do tego, żeby dzieci zapoznały się z innymi kulturami, ale także daje najmłodszym szansę na odkrywanie nowych smaków i zapachów. Jednocześnie mamy możliwość wprowadzić do diety naszych pociech nowe, zbilansowane posiłki. Jeśli nie masz pomysłów na konkretne potrawy, w Internecie nie brakuje przepisów, czy też całych, pełnych inspiracji książek kucharskich.


Wykorzystujcie zmysły zapachu i węchu 

Wykorzystujcie zmysły zapachu i węchu

Jedzenie to czynność, która pobudza wszystkie zmysły. Poproś dziecko, by zakryło oczy i wykorzystało zmysły węchu, smaku, słuchu i dotyku, i zgadło, co ma na talerzu. Możecie także przygotować konkurs i zaangażować innych członków rodziny.


Poproście dzieci o pomoc w serwowaniu posiłków

little-waiters.jpg

“Mali kelnerzy” to fajny sposób na to, by dzieci zaczęły doceniać istotę serwowania posiłków – zarówno odpowiedniego nakładania jedzenia na talerz, jak i nakrycia stołu.

Wcielenie się w rolę kelnera będzie dla dzieci dobrą zabawą, podczas której odkryją, że  serwowanie posiłków nie jest tak łatwym zadaniem, jakim się wydaje. Na każdym kroku trzeba uważać, żeby nic nie upuścić i nie wylać. 

Wszystkie przedstawione aktywności pomogą Twoim dzieciom docenić istotę jedzenia i dobrego odżywiania, co z pewnością pomoże im w przyszłości. Przeczytajcie więcej o naszej flagowej inicjatywie Nestlé for Healthier Kids, której celem jest podnoszenie świadomości na temat prawidłowego żywienia i prowadzenia aktywnego trybu życia. Naszą ambicją do 2030 roku jest pomoc 50 milionom dzieci w prowadzeniu zdrowszego życia.