Nałęczów to urokliwe miasteczko położone w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, prawdziwa perła Lubelszczyzny. To właśnie tutaj mieści się nasz zakład rozlewniczy Nestlé Waters, w którym butelkujemy naturalną wodę mineralną Nałęczowianka. Cały ten region jest dla nas niezwykle ważny i staramy się być tu jak najlepszym sąsiadem.
Jesteśmy innowacyjni i dbamy o środowisko
Nasza nałęczowska rozlewnia wody, jako pierwsza w Polsce, może pochwalić się certyfikatem Alliance for Water Stewardship (AWS). Dlaczego to dla nas tak ważne wyróżnienie? Mogą je otrzymać tylko zakłady, które dbają o zasoby wody z korzyścią dla lokalnych społeczności. Kontrola prowadzona przez zewnętrznych ekspertów przed przyznaniem takiego certyfikatu uwzględnia aż 30 różnych kryteriów! Ta, której zostało poddane Nestlé Waters, udowodniła, że o wodę troszczymy się w całym procesie – na poziomie wododziałów i w całym łańcuchu dostaw. Pokazała także, że blisko współpracujemy z mieszkańcami regionu oraz innymi użytkownikami zasobów wody.
To oczywiście nie wszystko. W nałęczowskiej rozlewni na bieżąco wprowadzamy kolejne innowacyjne rozwiązania, mające na celu zmniejszenie ilości wykorzystywanej wody, ograniczenie emisji CO2, zużycia energii elektrycznej czy redukcję ilości odpadów.
Angażujemy się w życie społeczności lokalnej
Wspólnie z lokalną społecznością chcemy dbać o lokalne zasoby wody, żebyśmy wszyscy mogli w pełni cieszyć się ich odpowiednią ilością i jakością. Dlatego blisko współpracujemy z lokalnymi władzami – jedną z naszych wspólnych inwestycji jest budowa kanalizacji sanitarnej we wsi Cynków w gminie Nałęczów. Wspieramy działania edukacyjne Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, w celu promocji zrównoważonych praktyk rolniczych, chroniących zasoby wodne. Współpracujemy ponadto z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji czy z lokalnym kołem wędkarskim „Pstrąg”, dbającym o stan miejscowych rzek i zbiorników wodnych (finansujemy m.in. zarybianie stawów). Wspieramy także lokalną Ochotniczą Straż Pożarną poprzez współfinansowanie zakupu drabiny mechanicznej, a także miejscowe kluby sportowe – np. siatkarski „Cisy Nałęczów” – przekazując środki finansowe i wodę. Dbamy także o nawodnienie mieszkańców i odwiedzających podczas lokalnych wydarzeń.
Pod koniec marca 2021 roku oddaliśmy do użytku nową siłownię plenerową. Ogólnodostępny obiekt sportowy powstał przy Parku Zdrojowym w Nałęczowie. Nałęczowianie będą w niej mogli bezpłatnie skorzystać z wielofunkcyjnych urządzeń do ćwiczeń, w tym biegacza połączonego z orbitrekiem, roweru i jeźdźca, wioślarza, twistera i surfera oraz sprzętu z drabinką i częścią do podciągania nóg.
Pomagamy kształtować odpowiedzialne zachowania
Otwarty dialog z lokalną społecznością pokazuje nam, czego potrzebują i oczekują mieszkańcy regionu Nałęczowa i okolic. Wspólna troska o lokalne zasoby pozwala nam realizować wiele ciekawych akcji i inicjatyw, w których sercu stoi dobro przyrody i mieszkańców.
By poprawić bezpieczeństwo w miejscowości Cynków, współfinansowaliśmy nowoczesne, energooszczędne lampy fotowoltaiczne. Wspólnie z pracownikami i mieszkańcami przeprowadzamy akcje sprzątania środowiska naturalnego, w tym brzegów rzeki Bystrej. Odbiorcami wielu naszych działań są też najmłodsi: wspólnie sadzimy drzewa, z okazji Światowego Dnia Wody zapraszamy dzieci do naszego zakładu, a także przygotowujemy dla nich materiały i zajęcia edukacyjne o oszczędzaniu wody, prawidłowym nawodnieniu organizmu czy sortowaniu i recyklingu odpadów.
By promować prawidłową segregację i recykling odpadów (zwłaszcza butelek PET, które są cennym surowcem i mogą zyskać drugie życie, jeśli trafią do żółtego kosza na plastik), współfinansowaliśmy kosze do sortowania odpadów, które pojawiły się w przestrzeni publicznej w Nałęczowie. Dodatkowo współorganizowaliśmy akcję wymiany pustych butelek PET na darmowe przejażdżki Nałęczowskim Rowerem Miejskim.
Pomagamy w kryzysach (i nie tylko)
Stale wspieramy potrzebujące instytucje, takie jak dom dziecka czy hospicjum dla dzieci, poprzez regularne, bezpłatne dostawy wody. Także po wybuchu pandemii podjęliśmy decyzję o natychmiastowym przekazaniu pomocy na rzecz najbardziej potrzebujących. Ponad 360 tys. butelek wody z Nałęczowa trafiło wtedy do osób z utrudnionym dostępem do bezpiecznej wody pitnej – pacjentów, służby zdrowia, służb ratowniczych oraz osób na kwarantannie w całej Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Lubelszczyzny. Wodę butelkowaną otrzymały tam m.in. dom dziecka w Przybysławicach, szpitale w Biłgoraju, Lubartowie, Lublinie czy Puławach. W samym Nałęczowie – ośrodek zdrowia, sanatorium i ośrodek pomocy społecznej, a także służby medyczne i sanitarne (22 placówki m.in. w Annopolu, Białej Podlaskiej, Chełmie, Kraśniku, Łęcznej), współfinansowaliśmy także zakup maseczek ochronnych dla mieszkańców miasta.
Od wybuchu wojny w Ukrainie koncentrujemy się na zapewnieniu bezpieczeństwa ukraińskim pracownikom i ich rodzinom, a także niesieniu pomocy humanitarnej wszystkim potrzebującym z tego kraju.
Dbamy o naszych pracowników
W naszym zakładzie w Nałęczowie zatrudniamy dziś ok. 230 pracowników. Bardzo się cieszymy, że zdecydowali się dołączyć do naszego zespołu! Dokładamy wszelkich starań, żeby mogli jak najlepiej się rozwijać – a mogą to robić w różnorodnych obszarach, takich jak m.in.: produkcja, jakość, środowisko, inżynieria, utrzymanie ruchu…
Najwyższym priorytetem jest oczywiście bezpieczeństwo naszych pracowników. Prowadzimy szereg działań, których celem jest zapobieganie występowaniu i powtarzaniu się jakichkolwiek niebezpiecznych sytuacji.
- Blisko 90 proc. mieszkańców Nałęczowa i okolic dobrze ocenia wpływ Nestlé Waters na rozwój lokalny – wynika z badania opinii, przeprowadzonego w maju 2022 roku – mówi Artur Młotek, Dyrektor Operacyjny Nestlé Waters Polska – Te wyniki ogromnie nas cieszą. Zapewniamy, że będziemy kontynuować nasze zaangażowanie środowiskowe, społeczne, edukacyjne i biznesowe, by być jak najlepszym sąsiadem i jednym z filarów rozwoju naszej „małej ojczyzny".