Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Sort by
Sort by

Rolnictwo regeneratywne

Rolnictwo regeneratywne

Nasza mapa drogowa do osiągnięcia zerowej emisji netto pokazuje, że prawie dwie trzecie emisji gazów cieplarnianych pochodzi z rolnictwa, więc przeciwdziałanie im jest kluczowe dla osiągnięcia naszych celów.

Wspieramy rolników i producentów żywności, aby byli częścią tej zmiany, poprzez rozwój rolnictwa regeneratywnego, które ma na celu poprawę stanu gleby, sekwestrację dwutlenku węgla, wspieranie bezpieczeństwa żywnościowego, odbudowę zasobów wodnych i zapewnienie różnorodności biologicznej.

W kierunku bardziej regeneratywnych praktyk w gospodarstwach rolnych

Title
Kluczowe surowce pochodzące od rolników stosujących regeneratywne praktyki rolnicze

Subtitle
Procent
Top Text

Uwagi: W 2023 r. w liczniku uwzględnione są następujące surowce: nabiał (mleko i produkty mleczne), kawa (z wyłączeniem kaw GREEN BLEND i BLUE BOTTLE), kakao, zboża i ziarna, soja i warzywa. Mianownik obejmuje wszystkie surowce: kawę, kakao, nabiał, cukier, zboża i ziarna, mięso, drób i jaja, olej palmowy, soję, warzywa, ryby i owoce morza.

20 %
50 %

Czym jest rolnictwo regeneratywne?

Rolnictwo regeneratywne to holistyczne podejście do rolnictwa, które aktywnie wspiera trzy kluczowe zasoby rolne – różnorodność biologiczną, wodę i glebę – i które może przynieść korzyści społecznościom w ramach sprawiedliwej transformacji.

Model Nestlé zakłada wdrażanie rolnictwa regeneratywnego poprzez pięć filarów: bioróżnorodność, bezpieczeństwo i jakość wody, zdrowie gleby, zróżnicowane systemy upraw i łączenie hodowli zwierząt gospodarskich, działania zbiorowe i krajobrazowe.

  • Różnorodność biologiczna, działania zbiorowe i obszarowe
    Dążymy do ochrony i zwiększenia bioróżnorodności zarówno na powierzchni gruntu, jak i pod jego powierzchnią. Roślinność może zostać wzmocniona dzięki bardziej zróżnicowanym uprawom, odpowiedniemu zmianowaniu pól i sadzeniu roślin okrywowych. Stwarzanie warunków, które spowodują namnażanie się większej liczby drobnoustrojów i grzybów, a także przyciągną zwierzęta – w tym bezkręgowce, owady i ptaki może przyczynić się do poprawy obiegu składników odżywczych w glebie, zapylania, żyzności i produktywności.

    Ekosystemy, które istnieją w takiej naturalnej równowadze, mogą również poprawić źródła utrzymania rolników i zwiększyć ich zdolność do adaptacji do zmian klimatycznych. W gospodarstwach i na obszarach, z których pozyskujemy surowce, Nestlé wspiera rolników, dostarczając sadzonki drzew zacieniających i owocowych, które chronią plony.
    Różnorodność biologiczna, działania zbiorowe i obszarowe
  • Bezpieczeństwo i jakość wody
    Ochrona jakości wód naturalnych i lepsze zarządzanie ograniczonymi zasobami wodnymi ma zasadnicze znaczenie dla procesu rewitalizacji. Zdajemy sobie sprawę z potrzeby zaangażowania się w ochronę źródeł wody: w Nestlé Waters, czyli w naszym biznesie oferującym wodę butelkowaną, w całym naszym łańcuchu dostaw i działalności produkcyjnej w rolnictwie oraz w społecznościach, na które Nestlé ma wpływ.

    Bardziej strategiczne podejście do nawadniania – od zraszaczy po nawadnianie kropelkowe i podsiąkowe – minimalizuje parowanie wody w porównaniu z nawadnianiem powierzchniowym. Technologia cyfrowa pomaga również zrozumieć gospodarstwom rolnym to, kiedy ziemia potrzebuje wody, co pozwala zapobiec jej nadmiernemu zużyciu.

    Dążymy również do ograniczenia stosowania środków chemicznych przez gospodarstwa rolne oraz optymalizacji nawożenia organicznego oraz biologicznego zwalczania szkodników, by ograniczyć odpływ środków chemicznych do wód powierzchniowych.
    Woda
  • Zdrowie gleby
    Aby móc produkować żywność, którą spożywamy zarówno my, jak i zwierzęta, potrzebujemy gruntów ornych i zdrowej gleby. Ten istotny zasób uległ degradacji w związku z dziesięcioleciami zmian w użytkowaniu gruntów, takich jak urbanizacja i wylesianie. Ucierpiał on także na skutek nadmiernego stosowania herbicydów i pestycydów oraz upraw w monokulturze.

    Pomagamy zwiększyć skalę praktyk rolniczych, które chronią zdrowie gleby i zwiększają zawartość materii organicznej w glebie, uruchamiając inicjatywy rolnictwa regeneratywnego za pośrednictwem naszego programu Farmer Connect, w ramach którego ściśle współpracujemy z ponad 500 000 rolników i 150 000 dostawców, a także z lokalnymi społecznościami.

    Inicjatywy obejmują płodozmian, mulczowanie, nawozy organiczne i uprawę zredukowaną. Gleby bogate w substancje organiczne są bardziej urodzajne, chronią ziemię przed erozją, zatrzymują więcej wody i potencjalnie magazynują znaczne ilości dwutlenku węgla.
    Zdrowie gleby
  • Zróżnicowane systemy upraw i łączenie hodowli zwierząt gospodarskich
    Dążymy do łączenia hodowli zwierząt gospodarskich i optymalizacji pastwisk w systemach rolniczych, o ile jest to możliwe i właściwe.


    Nasza praca obejmuje stosowanie systemów leśno-pastwiskowych, gdzie drzewa sadzone są na obszarach wykorzystywanych do wypasu zwierząt gospodarskich, roślin okrywowych w celu ochrony gleby i lepszego zarządzania obornikiem.


    Korzyści, których oczekuje się w związku ze stosowaniem takiego podejścia, to między innymi ochrona roślin i zwierząt przed słońcem i wiatrem, nawożenie organiczne, lepsza gospodarka wodna i siedliska sprzyjające innym gatunkom, takim jak owady i ptaki. Rozwiązania te mogą również zapewnić dodatkowe źródła dochodu dla gospodarstw rolnych.
    Zróżnicowane systemy upraw i łączenie hodowli  zwierząt gospodarskich
  • Działania zbiorowe i działania na rzecz krajobrazu
    Regeneratywne praktyki rolnicze mogą wykraczać poza pojedyncze gospodarstwa rolne i obejmować całe obszary, co pomaga chronić zagrożone zasoby naturalne, na przykład poprzez regulację użytkowania wspólnych gruntów, regionalne projekty ponownego zalesiania, ochronę wspólnych zasobów wodnych i tworzenie zielonych „korytarzy”, które mają na celu wspieranie różnorodności biologicznej.

    Korzyści związane z polepszeniem sytuacji materialnej, poprawą rentowności i ograniczeniem emisji odczują nie tylko rolnicy, ale także całe społeczności.
    Działania zbiorowe i działania na rzecz krajobrazu

Sprawiedliwa transformacja

Rolnictwo regeneratywne stawia ludzi na pierwszym miejscu, wspierając rozwiązania, które są dostosowane do konkretnych regionów i typów upraw. Nestlé dokłada starań, aby osoby pracujące w łańcuchach dostaw firmy mogły utrzymać siebie i swoje rodziny. Wraz z poszanowaniem i promowaniem praw człowieka dążymy do sprawiedliwej transformacji w kierunku regeneratywnych systemów żywnościowych. Nestlé zainwestuje 1,2 miliarda franków szwajcarskich do 2025 r., aby zachęcić do prowadzenia rolnictwa regeneratywnego w całym swoim łańcuchu dostaw.

W Indonezji i Meksyku pilotażowy program wsparcia finansowego dla rolników uprawiających kawę promuje przejście na rolnictwo regeneratywne, obejmując około 1000 małych gospodarstw rolnych w każdym kraju

Income Accelerator Program stwarza rodzinom uprawiającym kakao w Wybrzeżu Kości Słoniowej szanse na zwiększenie dochodów, edukację szkolną dzieci i ochronę lokalnego środowiska. Dzięki współpracy z właścicielami małych gospodarstw rolnych oraz umożliwieniu im zdobywania umiejętności i wiedzy, zaczęli oni stosować techniki poprawiające jakość gleby, a także uprawiać szerszą gamę roślin, co przyczyniło się do zwiększenia ich przychodów.

W Indonezji Nestlé wprowadza pilotażowy program ubezpieczeń meteorologicznych dla ponad 800 właścicieli małych gospodarstw rolnych, którzy dostarczają kawę dla marki NESCAFÉ. Program ubezpieczeniowy, we współpracy z Blue Marble, firmą specjalizującą się w dziedzinie ubezpieczeń klimatycznych, zapewnia ochronę finansową, aby pomóc rolnikom w radzeniu sobie z nieprzewidywalnymi zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak nadmierne opady deszczu i dotkliwe susze.

Sukces pilotażu

Nasz model rolnictwa, oparty na zasadach i praktykach agroekologicznych, jest holistycznym systemem, który uznaje zdrową, organicznie bogatą glebę za kluczową dla ochrony i odbudowy gruntów.

Nasza strategia opiera się na testach pilotażowych gospodarstw rolnych w celu weryfikacji nowych technologii i rozwiązań wykorzystujących procesy przyrodnicze. Z czasem, gdy programy pilotażowe okazują się sukcesem, rozszerzymy działalność na gospodarstwa referencyjne „agroprzedsiębiorców” lub przedsiębiorców rolnych w różnych krajach i regionach, w zależności od warunków glebowo-klimatycznych. Wspieramy również współpracę branżową w zakresie wspólnych struktur i wskaźników dla rolnictwa regeneratywnego.

Ujednolicone podejście

W 2023 r. Nestlé dołączyło do liderów branży, stowarzyszeń rolników i społeczności, aby wypracować nowe, ujednolicone i poparte rezultatami podejście do rolnictwa regeneratywnego.

Powołany przez Platformę Inicjatywy na rzecz Zrównoważonego Rolnictwa (Sustainable Agriculture Initiative, SAI) projekt Wspólna regeneracja (Regenerating Together) obejmuje holistyczne podejście do rolnictwa, inspirowane zasadami agroekologicznymi. Wspiera on trzy kluczowe zasoby rolne – glebę, wodę i różnorodność biologiczną – i ma na celu przyniesienie korzyści społecznościom rolniczym.

Rolnictwo regeneratywne w praktyce

Współpraca w celu opracowania regeneratywnych technik rolniczych

Nestlé Francja współpracuje z różnymi interesariuszami, aby zaopatrywać się w kluczowe surowce z gospodarstw przechodzących na rolnictwo regeneratywne. Współpraca obejmuje Earthworm Foundation, Kermap, Inrae i Agro-transfer, i pomaga rozwijać techniki regeneratywne takie, jak rośliny okrywowe, płodozmian i ograniczenie uprawy ziemi. Projekt ma na celu zwiększenie zawartości materii organicznej w glebie, co zwiększa jej żyzność i plony.

Rolnicy wspierają transformację mleczarstwa

Program certyfikacji Nature por NINHO® w Brazylii nagradza rolników za stosowanie regeneratywnych praktyk rolniczych. Ponad 100 rolników uczestniczących w programie, którzy osiągnęli status „eksperta”, zgłasza poprawę stanu gleby i bioróżnorodności oraz pozytywny wpływ na zasoby wodne.

Dostawcy świeżego mleka dla Nestlé w Wielkiej Brytanii realizują plan regeneracji od grudnia 2021 r., koncentrując się m.in. na bioróżnorodności oraz zdrowiu gleby i zwierząt. Ich dotychczasowe wysiłki przyniosły 19-procentowy spadek średniej emisji gazów cieplarnianych w gospodarstwach rolnych w ciągu pierwszych dwóch lat.

Ograniczanie emisji w gospodarstwach rolnych

Wraz z partnerami – Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, Stowarzyszeniem Hodowców Roślin, Agrosimeksem i Syngentą – wspieramy polskich rolników w przywróceniu zdrowia gleby i ilościowym określeniu potencjału wychwytywania dwutlenku węgla w ich gospodarstwach w ramach nowego Zielonego Ładu UE – pionierskiego planu mającego na celu uczynienie Europy neutralną klimatycznie do 2050 r.

Projekt obejmował sadzenie roślin okrywowych na 220 hektarach gruntów rolnych oraz zastosowanie kwasów humusowych na kolejnych 180 hektarach. Następnie monitorowane były dane dotyczące zdrowia gleby, analizując materię organiczną, szkodniki i pogodę, aby móc informować o przyszłych decyzjach i działaniach.

Wyniki z próbek gleby i danych pierwotnych gospodarstw zostały przetworzone przez Cool Farm Tool (CFT) i oceny cyklu życia Cradle-to-Farmgate prowadzone przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Wstępne raporty były  obiecujące – informowały o opracowaniu regeneratywnych praktyk rolniczych w celu zwiększenia zawartości materii organicznej w glebie i potencjału wychwytywania dwutlenku węgla.

Raport nt. zrównoważonego rozwoju i tworzenia wspólnej wartości