Sort by
Sort by

Nestlé na Świecie

World Oceans Day

 

Początki firmy sięgają roku 1867, kiedy to Henri Nestlé, osiadły w Vevey (Szwajcaria) chemik z Frankfurtu, opracował i wdrożył do produkcji pierwszą na świecie odżywkę dla niemowląt na bazie mleka. W tym samym czasie w Szwajcarii rozwijała się firma Anglo-Swiss Condensed Milk Company należąca do braci Charles'a i George'a Page' ów, która wkrótce rozpoczęła produkcję mleka skondensowanego a później także własnej odżywki mlecznej. Obie firmy konkurowały ze sobą, by na koniec połączyć się w 1905 pod nazwą Nestlé & Anglo-Swiss Condensed Milk Company. W tym czasie prowadziły już działalność nie tylko w Szwajcarii, lecz również w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Rozwój Nestlé przebiegał dwutorowo: wewnętrznie poprzez m.in.: wprowadzanie nowych wyrobów oraz zewnętrznie – przejęcia i fuzje firm. Do grupy wyrobów bazujących na mleku i odżywek dla niemowląt dołączyły z czasem czekolada i wyroby cukiernicze, kawa, produkty kulinarne, mrożonki, napoje, produkty dla gastronomii i żywność dla zwierząt domowych.

Ekspansja międzynarodowa Nestlé rozpoczęła się już w XIX wieku i była kontynuowana. Rok 1908 to początek działalności w Australii. W 1921 roku w Brazylii rozpoczęto produkcję słodzonego mleka skondensowanego. W 1938 r. Max Morgenthaler wynalazł pierwszą kawę rozpuszczalną na świecie i opatentował ją na zlecenie Nestlé. Pierwsze małe brązowe puszki kawy NESCAFÉ trafiły do klientów dokładnie w piątek 1 kwietnia 1938 roku. Po II wojnie światowej, w 1947 roku, nastąpiła fuzja z Nestlé Alimentana Co S.A., i w portfolio Nestlé pojawiła się marka Maggi. Przełomowym dla Nestlé był rok 1977 – kiedy to zaczęła ona funkcjonować pod nową nazwą obowiązującą do dziś – Nestlé S.A. Na początku lat 90’ powstała spółka joint – venture Nestlé S.A. i General Mills Inc. pod nazwą Cereal Partners Worldwide. Zajmuje się ona produkowaniem i dystrybucją płatków śniadaniowych,i jest drugim co do wielkości producentem płatków śniadaniowych na świecie. W 2001 roku Nestlé S.A. zakupiło światowego producenta karmy dla zwierząt – Ralston Purina; nowa organizacja po połączeniu z należącym do Nestlé biznesem North American Friskies występuje pod nazwą Nestlé Purina PetCare Company. Ostatnia akwizycja miała miejsce w 2007 roku i dotyczyła zakupu od koncernu Novartis – marki GERBER. W ten sposób Nestlé umocniło swoją pozycję na światowym rynku odżywek dla niemowląt.

Nestlé jest największą firmą spożywczą świata oraz światowym liderem w produkcji odżywek dziecięcych, mleka w proszku, kawy rozpuszczalnej, lodów, wód mineralnych oraz karmy dla zwierząt. Zgodnie z przyjętą strategią Dbania o Zdrowie, Dobre Samopoczucie i Prawidłowe Odżywianie (Nutrition, Health, Wellness) nie tylko oferuje zdrowe i odżywcze produkty, ale też chce być partnerem żywieniowym i edukować społeczeństwo jak podejmować właściwe decyzje żywieniowe.