Sort by
Sort by

Butelki PET to cenny surowiec!

Plastik PET to obecnie jeden z najczęściej używanych materiałów opakowaniowych, ponieważ jest lekki, wytrzymały, przezroczysty i bezpieczny, chroniąc wysoką jakość i właściwości produktu. Co istotne, nadaje się także w pełni do recyklingu! Zobacz na filmie, jak ten proces wygląda krok po kroku i przekonaj się, że każdy z nas może dać butelce PET drugie życie!

Nestlé - Butelki PET

Butelki PET to tak naprawdę nie odpad, a cenny surowiec, który może zostać w pełni przetworzony i wrócić do nas jako bluza z polaru, namiot, dywanik łazienkowy czy… nowa butelka.

Nestlé PET Daj drugie życie - grafika


Każdy z nas może dać butelce PET szansę na „drugie życie” – wystarczy wyrzucić ją do odpowiedniego, żółtego kosza. Dzięki temu może ona trafić do sortowni odpadów, a następnie do zakładu recyklingu. Tam butelki PET są poddawane wielu różnym procesom, takim jak mycie, cięcie, rozgrzewanie itp. W efekcie powstaje PET z recyklingu, czyli tzw. rPET, który następnie wykorzystywany jest do produkcji nowych produktów, np. właśnie kolejnych butelek.

Nestlé PET recykling


Jako Nestlé Waters zobowiązaliśmy się globalnie, że do 2025 r. 50%  PET w naszych butelkach będzie pochodziło właśnie z recyklingu. W Polsce wprowadziliśmy już naturalną wodę mineralną w butelkach o pojemności 1L i 1,5L, wykonanych w 50% z rPET. Co ważne, te butelki także można ponownie przetworzyć!

Nestlé PET global

 

Masz pytania?

Przygotowaliśmy dla Ciebie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z butelkami PET.

Z jakich rodzajów tworzyw sztucznych można wykonać butelki?

Tworzywa pierwotne - mogą pochodzić z paliw kopalnych lub z  surowców odnawialnych. W  przemyśle spożywczym stosowane są różne rodzaje tworzyw sztucznych. Większość z  nich to polimery pochodzące z nieodnawialnych zasobów kopalnych, takich jak węgiel, produkty węglowe, gaz ziemny, gazy pochodne, ropa naftowa i produkty naftowe.

PET - politereftalan etylenu, powszechnie zwany PET, jest preferowanym rodzajem materiału opakowaniowego z tworzyw sztucznych w branży napojów. PET łączy optymalną ochronę jakości produktu z właściwościami takimi jak bezpieczeństwo, lekkość, wytrzymałość i przezroczystość. PET jest materiałem, który nadaje się w pełni do recyklingu i może mieć wiele zastosowań.

Plastik z recyklingu - jeśli materiał z tworzywa sztucznego nadaje się do recyklingu, został poddany zbiórce, sortowaniu i recyklingowi, może z niego ponownie powstać butelka. Na przykład z  butelek PET powstaje „rPET”, czyli właśnie PET z recyklingu, który można wykorzystać do tworzenia kolejnych butelek.

Co dzieje się z butelką PET po jej użyciu?

Po wykorzystaniu butelki PET jej dalsze „losy” mogą potoczyć się na dwa różne sposoby. Jeśli trafi do odpowiedniego kosza na tworzywa sztuczne, następnie zostanie przekazana do sortowni, sprasowana w bele i przekazana do zakładu recyklingującego. Tam butelki są przetwarzane na regranulat, z którego mogą powstać nowe produkty z tworzyw sztucznych. Jeśli nie będzie zebrana do recyklingu, w najlepszym przypadku zostanie spalona z odzyskiem energii. W przeciwnym razie trafi na składowisko odpadów, powodując ryzyko przedostania się do środowiska. Dlatego bardzo ważne jest, aby po użyciu wyrzucić butelkę do odpowiedniego kosza na tworzywa sztuczne.

Czy stosujecie w butelkach PET z recyklingu?

W Nestlé Waters wprowadzamy już PET z recyklingu do naszych butelek tam, gdzie to możliwe. Będziemy nadal zwiększać zawartość rPET w naszych butelkach, aby osiągnąć 50% na poziomie globalnym do 2025 r. Wyznaczamy różne cele regionalne, zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczącymi rPET, zapasami rPET, dostępnymi surowcami i strategiami marek. W Polsce wprowadziliśmy już naturalną wodę mineralną w butelkach o pojemności 1L i 1,5L wykonanych w 50% z rPET oraz planujemy rozszerzać nasze portfolio o kolejne tego typu produkty.

Co robicie, aby uniknąć zanieczyszczenia butelkami środowiska i oceanu?

Chcemy sprawić, aby butelki nie były już traktowane jako „jednorazowego użytku”. Dążymy do stworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym, w której nasze butelki nie będą trafiać na wysypiska ani przenikać do środowiska naturalnego, w tym oceanów. Zobowiązaliśmy się, że do 2030 r. będziemy odzyskiwać tyle butelek, ile produkujemy, a do 2025 r. 50% PET w naszych butelkach będzie pochodziło z recyklingu. Poszukujemy również materiałów alternatywnych, a także nowych technologii i systemów, które pomogą nam dalej zajmować się kwestią zanieczyszczenia środowiska - w tym oceanów i plaż. Jako część Nestlé, nasi pracownicy na całym świecie sprzątają śmieci i uczestniczą w akcjach porządkowych w ramach wolontariatu.

W jaki sposób chcecie się zmierzyć z wyzwaniami związanymi z plastikiem?

W Nestlé zobowiązaliśmy się, że do 2025 r. 100% naszych opakowań będzie nadawało się do recyklingu lub ponownego wykorzystania – co jako Nestlé Waters Polska już osiągnęliśmy. Do tego samego roku zwiększymy także do 50% ilość PET z  recyklingu w  naszych butelkach na poziomie globalnym. Wprowadzamy już PET z recyklingu (rPET) do naszych butelek tam, gdzie jest to możliwe. Na przykład w Polsce wprowadziliśmy już pierwsze butelki dla wody mineralnej o pojemności 1 L i 1,5 L wykonane w 50% z rPET. W ciągu ostatnich 10 lat globalnie ograniczyliśmy o 22% ilość PET wykorzystywanego na każdy litr butelkowanej przez nas wody. W 2016 roku Nestlé zostało współzałożycielem NaturALL Bottle Alliance, którego celem jest zwiększenie zastosowania następnej generacji PET pozyskiwanego z materiałów roślinnych, w tym biomasy takiej jak karton i miazga drzewna (odpady z drzew), które nie będą konkurowały z zasobami żywności i paszy. Pracujemy też nad alternatywnymi metodami dostarczania naszych produktów.

Dowiedz się więcej!

Sprawdź zapowiedź specjalnej broszury „Wszystko, co musisz wiedzieć o plastikowych butelkach PET”.

Zainteresował Cię nasz materiał?

Przejrzyj go lub pobierz!